Prymas o dokumencie KEP

Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu jest chrześcijańska miłość bliźniego – mówi abp Wojciech Polak komentując dokument KEP omawiający chrześcijańskie znaczenie postawy patriotyzmu.

Dokument „Chrześcijański kształt patriotyzmu” jest odpowiedzią zarówno na rzeczywiste ożywienie postaw patriotycznych, które obserwujemy jako zjawisko pozytywne, a z drugiej strony na to, co wiąże się z wypaczonym pojęciem patriotyzmu i jego realizacją w bardzo różnych obszarach życia społecznego – stwierdził w rozmowie z KAI Prymas Polski. Jak wskazał, dokument KEP odnosi się do tych obszarów relacji społecznych, w których patriotyzm mylony jest z nacjonalizmem, ale także do tych, gdzie wykorzystywany jest przez bieżącą politykę dla przeciwstawiania jednych drugim. W wielu punktach – dodał – podkreślany jest aspekt jednoczący patriotyzmu – przekraczania egoizmu i ksenofobii, otwarcie na drugich.

Prymas Polski wskazał także, że wspólne dobro tworzą wszyscy Polacy, niezależnie od wyznania, pochodzenia czy rasy. „Musimy pamiętać, że jednostronne przeciąganie tego, że tylko ktoś ma prawo tworzyć patriotyzm, jest w istocie działaniem anty-patriotycznym, przeciwnym polskiej racji stanu” – zaznaczył metropolita gnieźnieński. Jego zdaniem należy zwrócić uwagę, na zaakcentowaną w tekście potrzebę wychowywania do patriotyzmu i ukazywanie zarówno pozytywnych obszarów polityki historycznej, jak i niebezpieczeństw wynikających z instrumentalizacji pamięci historycznej dla bieżącej walki politycznej. „Z dużą wrażliwością trzeba podchodzić do podejmowania pewnych inicjatyw historycznych, aby nie nakładać na nie współczesnych podziałów” – przestrzegł arcybiskup gnieźnieński.

Przypomniał również, że uczenie i wychowywanie do patriotyzmu to misja rodziny i szkoły, a także instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Wszyscy – jak dodał – jesteśmy wezwani do kształtowania szlachetnego polskiego patriotyzmu opartego na miłości chrześcijańskiej. „Kluczem do właściwie rozumianego patriotyzmu, wynikającego z katolickiej nauki społecznej, jest chrześcijańska miłość bliźniego, a więc miłość bliskich i dalekich” – podkreślił Prymas Polski.

za KAI
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter