Prymas na UKSW

„Opatrznościowa rola Ojców Niepodległości stała się także udziałem następujących po sobie prymasów Polski – Edmunda Dalbora i Augusta Hlonda, którzy jak nikt inny dostrzegali potrzebę budowy nowego ładu państwowego w oparciu o niezmienne pryncypia, a więc zasady katolickie”.

O wielkich poprzednikach na stolicy arcybiskupiej i prymasowskiej w Gnieźnie, prymasach czasu odradzania się i krzepnięcia państwa polskiego po czasach zaborów mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas inauguracji roku akademickiego 2018/2019 na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Uroczystość odbyła się 8 października z udziałem władz, wykładowców i studentów stołecznej Alma Mater, zaproszonych gości oraz duchownych m.in. kard. Kazimierza Nycza, wielkiego kanclerza UKSW. W wygłoszonym wykładzie inauguracyjnym abp Wojciech Polak nakreślił krótko sylwetki wspomnianych prymasów i kontekst społeczno-polityczny czasu ich posługi, zaznaczając jednocześnie, że nie jest to obraz pełny, bowiem nie będąc historykiem, mógł wskazać jedynie na kilka uwag natury ogólnej. Sytuując obu wspomnianych prymasów wśród „Ojców Niepodległości”, wśród których – jak zaznaczył – byli mężowie stanu z różnych stron sceny politycznej, ludziom kultury, nauki i sztuki, Prymas pytał, co po nich pozostało? I choć odpowiedzi może być kilka, to najtrafniejszą jest ta, że pozostały idee przekute w czyny i ludzie, którzy zostali przez nie uformowani.

„Ludzie, którym później przyszło przewodzić narodowi polskiemu w trudnym okresie komunistycznej dyktatury. W tej perspektywie wymownym przykładem staje się postać Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego, patrona tutejszego Uniwersytetu” – podkreślił abp Polak przypominając, że jako włocławski kleryk, kapłan, a później lubelski student wzrastał on w duchu prymasa Edmunda Dalbora, a jako wykształcony społecznik aktywnie czerpał z myśli i nauczania socjalnego prymasa Augusta Hlonda. W blisko 33-letnim pontyfikacie kard. Stefana Wyszyńskiego tkwił zatem mocno duch międzywojennego prymasostwa, choć czasy były już zupełnie inne.

           tekst wykładu Prymasa Polski


Fot. UKSW
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter