Prymas do wychowawców seminaryjnych

„Nie dla klerykalizmu i idealnych światów, które wkraczają jedynie w nasze schematy, ale nie dotykają niczyjego życia. To ten rodzaj gleby,który sprawia, że ziarna powołania nie wydają owocu”.

Prymas Polski spotkał się 24 stycznia z formatorami i wychowawcami seminaryjnymi uczestniczącymi w Gnieźnie w szkoleniu dotyczącym szeroko pojętej sfery psychoseksualnej człowieka oraz przygotowania przyszłych księży do bezpiecznej pracy z dziećmi i młodzieżą. To już trzecia edycja szkolenia organizowanego przez Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie. W spotkaniu udział biorą rektorzy i wychowawcy seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Zajęcia prowadzą specjaliści w zakresie szeroko pojętej seksualności człowieka m.in. prof. Maria Beisert, która należy do czołowych ekspertów w dziedzinie zaburzeń preferencji seksualnych.

„Podejmowana tematyka dotyczy szeroko rozumianej ochrony dzieci i młodzieży. Idąc za wytycznymi Konferencji Episkopatu Polski chcemy nie tylko uwrażliwiać na konieczność tworzenia bezpiecznego środowiska, ale przede wszystkim do jego budowania dobrze kapłanów przygotować. Chodzi o to, aby wszyscy odpowiedzialni za formację przyszłych księży potrafili ewentualny problem zauważyć i właściwie na niego zareagować tak, by środowisko kościelne było bezpieczne i by przyszli kapłani nie stali się sprawcami czyjejś krzywdy” – tłumaczy ks. dr Wojciech Rzeszowski, koordynator szkolenia i dyrektor CEF.

Kapłan dodaje również, że mówiąc o budowaniu środowiska bezpiecznego dla dziecka trzeba myśleć nie tylko o Kościele, ale szerzej, badania pokazują bowiem, że problem wykorzystania nieletnich aż w 75 procentach dotyczy rodziny i grona najbliższych osób. Liczba sprawców w środowisku kościelnym jest marginalna, niemniej – jak dodaje – „misja i rola Kościoła jest tak wielka i dotyka tak świętych rzeczy, że gdyby był tylko jeden przypadek, trzeba natychmiast reagować i starać się nie dopuścić nawet do jednostkowych zdarzeń >>> więcej o szkoleniu TUTAJ

Z uczestnikami szkolenia spotkał się także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który odprawił Mszę świętą na rozpoczęcie trzeciego dnia szkolenia. W homilii, cytując psycholog i seksuolog Ewę Kusz, która jako psychoterapeuta ma duże doświadczenie pracy z ofiarami i sprawcami nadużyć seksualnych, przestrzegał przed „kulturą klerykalną”, która stanowi „znaczący czynnik ryzyka, jeśli chodzi o wykorzystanie seksualne przez duchownych”.

homilia Prymasa Polski

Cechą zasadniczą kultury klerykalnej – pisze w artykule „Kultura klerykalna a pedofilia” Ewa Kusz – jest poczucie szeroko rozumianej wyższości duchowieństwa nad resztą ludu Bożego. Naturalną zaś konsekwencją jest bronienie tego, co się osiągnęło, ochrona za wszelką cenę dobrego obrazu własnego i duchowieństwa w ogólności (…) Pochodną zaś tych tendencji jest autorytarny sposób sprawowania władzy przez kapłanów na różnych szczeblach odpowiedzialności we wspólnocie diecezjalnej, parafialnej czy w innej wspólnocie religijnej. Poczucie wyjątkowości, wybrania, bycia w centrum uwagi, które sprzyja również postawom narcystycznym.

„Trzeba nam, mając tę świadomość, za papieżem Franciszkiem jasno powtórzyć: nie dla klerykalizmu i idealnych światów, które wkraczają jedynie w nasze schematy, ale nie dotykają niczyjego życia” – podkreślił abp Wojciech Polak, zauważając wcześniej, że klerykalizm to „ten rodzaj gleby, który sprawia, że ziarna powołania nie wydają owocu”.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter