Spotkanie rektorów seminariów duchownych

„Nie chodzi tylko o wizerunek Kościoła, o postrzeganie, o opinię w mediach czy społeczeństwie. Chodzi o rzeczywistość, w której jesteśmy, w której żyjemy i którą naszym życiem, powołaniem i posługą kształtujemy”.

Arcybiskup Wojciech Polak przewodniczył 6 września Mszy św. podczas dorocznego zjazdu rektorów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych w Łomży. Uczestników gościło tamtejsze WSD, a hasło spotkania: „Między Kościołem realnym a Kościołem medialnym. Aktualne wezwania” inspirowało do refleksji i dyskusji nad rolą mediów w życiu Kościoła, współczesną kulturą medialną oraz obrazem Kościoła, jaki media prezentują w czym pomogły wykłady prof. UŚ dr. hab. Aleksandra Bańki oraz prof. UKSW dr hab. Moniki Przybysz.

Do tematu tego nawiązał również abp Wojciech Polak podkreślając w homilii, że ukazanie rzeczywistego życia Kościoła jest dziś jednym z pilnych i aktualnych wyzwań.

„Nie chodzi nam przecież tylko o wizerunek, o postrzeganie, o opinię w mediach czy społeczeństwie. Chodzi o rzeczywistość, w której jesteśmy, w której żyjemy i którą naszym życiem i powołaniem, naszą pracą i posługą kształtujemy. Nie chcemy i nie powinniśmy tego nigdy jednak robić – jak przestrzegał papież Benedykt XVI – naszą wyobraźnią i naszym widzimisię, ale dając się Jezusowi dotknąć, podźwignąć i podnieść z różnych naszych gorączek i jak uczniowie pójść z Nim dalej, by głosić wszystkim Dobrą Nowinę o królestwie Bożym” – mówił abp Polak.

homilia Prymasa Polski

W obradach uczestniczyło blisko 70 reprezentantów wyższych seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnych. Obok abp. Wojciecha Polaka, który pełni funkcję przewodniczącego komisji duchowieństwa KEP obecni byli: bp Damian Bryl z Kalisza, członek tej komisji oraz biskup łomżyński Janusz Stepnowski oraz bp pomocniczy Tadeusz Bronakowski.

Wśród dyskutowanych tematów były także zagadnienia dotyczące aktualnej formacji seminaryjnej w Polsce m.in. zmniejszona liczba osób zgłaszających się do seminariów, możliwości współpracy między diecezjami i między seminariami w przygotowaniu i prowadzeniu poszczególnych etapów formacji, konieczność uwzględnienia personalnego spojrzenia na kandydatów obecnie zgłaszających się do seminariów, potrzeba formacji osób zajmujących się formacją seminaryjną.

Fot. ks. J. Kapelak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter