
Potrzebna nam cierpliwość, odwaga, nadzieja
W Gnieźnie rozpoczęła się ogólnopolska kongregacja powołaniowa z udziałem duszpasterzy powołań, liderów największych ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych oraz organizatorów spotkań ewangelizacyjnych. Trzydniowe spotkanie otworzyła modlitwa u grobu i relikwii św. Wojciecha pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka.
„Cieszę się, że obraliście to miejsce na kolejną kongregację powołaniową. Cieszę się, bo w Roku Świętym, który w Kościele wszyscy przeżywamy, tutaj, w Gnieźnie, wspominamy jeszcze tysiąclecie koronacji Bolesława Chrobrego i narodziny królestwa, a także dziękujemy Bogu za 1025 lat archidiecezji i metropolii gnieźnieńskiej, pierwszej na ziemiach polskich, która została ustanowiona podczas pamiętnego Zjazdu Gnieźnieńskiego w 1000 roku” – mówił abp Polak przypominając w homilii postać wielkiego ewangelizatora tamtych czasów, św. Wojciecha, którego świadectwo – jak mówił św. Jan Paweł II – „jest wciąż obecne w Kościele i wciąż wydaje owoce”.
„My o te duchowe owoce chcemy i powinniśmy dziś się modlić. Powinniśmy prosić o nie za wstawiennictwem świętego Wojciecha” – podkreślił abp Polak wskazując dalej na często przytaczany w kontekście męczennika ewangeliczny obraz ziarna rzuconego w ziemię, które musi obumrzeć, aby przynieść plon. Jest to siła – jak pisał w ubiegłorocznym orędziu powołaniowym papież Franciszek – nie mająca sobie równych. Pośród ciemności zaczyna przecież zawsze wzrastać coś nowego, co wcześniej czy później przynosi owoc.
Mówiąc dalej o ziarnie powołania rzucanym w ludzkie serca abp Polak podkreślił, że Bóg nie stosuje tu wstępnej selekcji i nikogo nie wyklucza. Nie ogranicza się tylko do tych, którzy szybko i bez zmagań mogą przyjąć Jego zasiew, ale wzywa i tych, którzy potrzebują i będą potrzebować więcej czasu, aby to ziarno przyjąć. Dlatego ci, którzy towarzyszą Boskiemu Siewcy, muszą być ludźmi cierpliwości, ufności i nadziei. I to nie nadziei obliczonej na błyskawiczne efekty, ale nadziei będącej jasną i głęboką świadomością, że „pomimo porażek i niepowodzeń, dobro, które siejemy, rośnie w ciszy”.
Do Gniezna przyjechali organizatorzy największych spotkań ewangelizacyjnych dla młodzieży w Polsce m.in.: Lednicy, Festiwalu Życia, Światowych Dni Młodzieży, a także liderzy najważniejszych ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych jak Ruch Światło-Życie, KSM, Liturgiczna Służba Ołtarza. Obecni są także duszpasterze i referenci odpowiedzialni za powołania w swoich diecezjach, zakonach i zgromadzeniach zakonnych. Jak informuje ks. Marcin Wawrzyniak, koordynator wydarzenia po stronie gnieźnieńskiej, spotkania takie odbywają się co roku i są przestrzenią wymiany doświadczeń i pomysłów.
„Spotykamy się nie po to, aby analizować statystyki czy rozważać kolejne czarne scenariusze, ale by szukać nowych dróg i sposobów bycia z młodymi i towarzyszenia im w ich codzienności. To jest nasz cel. Poznawać życie ludzi młodych, ich priorytety, ich potrzeby, oczekiwania i poszukiwania. Nie jest to łatwe, ale nie jest to też niewykonalne” – mówi ks. Marcin Wawrzyniak dodając, że pomogą w tym sami młodzi, którzy zabiorą głos m.in. w ostatnim dniu spotkania.
Kongregacja potrwa do niedzieli 2 marca. W sobotę 1 marca uczestnicy obradować będą w dominikańskim Ośrodku Duszpasterskim na Polach Lednickich, gdzie towarzyszyć im będzie bp. Krzysztof Włodarczyk z Bydgoszczy i gdzie wezmą udział w panelu dyskusyjnym z udziałem organizatorów spotkań ewangelizacyjnych dla młodzieży. W programie jest także przejście przez Bramę Rybę, która w trwającym Roku Świętym jest jednym z miejsc jubileuszowych w archidiecezji gnieźnieńskiej.
Po południu w Gnieźnie przewidziano spotkanie ze wspólnotami młodzieżowymi: Ruchem Światło-Życie, Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży oraz Liturgiczną Służbą Ołtarza.
W niedzielę 2 marca odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem młodych oraz Msza św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Przybylskiego, delegata KEP ds. powołań, który przypomina, że „nie można odłączyć duszpasterstwa powołań od duszpasterstwa młodzieży, bo są to dwie organicznie ze sobą powiązane przestrzenie troski Kościoła o młodych”.
W kongregacji uczestniczą także klerycy, którzy są również organizatorami wielu inicjatyw powołaniowych oraz promują powołania m.in. w mediach społecznościowych będących istotną platformą komunikacji i aktywności ludzi młodych.
Transmisje Media
Fot. J. Andrzejewski