Poświęcenie ołtarza w Wójcinie

Abp Wojciech Polak poświęcił 28 czerwca nowy ołtarz w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Wójcinie. „To właśnie tutaj, wokół ołtarza, my wszyscy, tak przecież różni, jesteśmy jedno” – mówił w homilii.

Metropolita gnieźnieński zaczął od podziękowań dla parafian i księdza proboszcza, a także jego poprzedników, za wszystkie wykonane dotąd prace remontowe zarówno w kościele i jego otoczeniu, jak i na plebanii. „To jest ten moment żebym ja, jako wasz biskup, powiedział wam: dziękuję” –  mówił.

Przypominając dalej o funkcji i znaczeniu stałego ołtarza w świątyni, o tym, że stanowi on centrum Mszy świętej i zawsze – jak uczy Kościół – trzeba nam spoglądać na ołtarz w czasie Mszy świętej, Prymas zauważył, że nie mamy jednak patrzeć tak, jakbyśmy obserwowali jakieś cudowne zjawisko.

„Nie mamy spoglądać na ołtarz, by zobaczyć, że dzieje się na nim coś niezwykłego. Mamy patrzeć z wiarą, którą pozwala nam zrozumieć, że właśnie stąd, od Chrystusowego ołtarza, wypływa dla nas zaproszenie do naszej jedności z ofiarą Chrystusa i z Jego wstawiennictwem. Ilekroć więc spoglądamy w czasie Mszy świętej na ołtarz jesteśmy wezwani, aby przeżywać na nowo Jego dziękczynienie i ofiarować siebie, to znaczy nasze  życie, nasze cierpienia, nasze modlitwy, naszą pracę” – tłumaczył abp Polak dodając za papieżem Franciszkiem, że Bóg nie prosi o jakąś nadzwyczajną ofiarę, ale chce od nas trochę dobrej woli, otwartości i bycia lepszymi.

„To właśnie tutaj, wokół ołtarza, my wszyscy, tak przecież różni, jesteśmy jedno. Ołtarz jest bowiem – jak mówi nam modlitwa poświęcenie – źródłem jedności Kościoła i braterskiej zgody, z którego wierni czerpią ducha wzajemnej miłości. Dlatego dziś Ewangelia wzywa nas, abyśmy stawali wokół tego ołtarza prawdziwie pojednani ze sobą. Jeśli więc masz coś przeciw komuś, pojednaj się z nim, a potem tu przyjdź i dar swój Bogu ofiaruj. Jeśli zaś jest ciężko i wydaje się to wprost niemożliwe, niech zatem stąd, od ołtarza, od naszego wspólnego bycia wokół tego ołtarza, wychodzi moc, która pozwoli nam tak w życiu czynić” – wskazał metropolita gnieźnieński.

homilia Prymasa Polski

Prymas wspomniał też o średniowiecznym zwyczaju, znanym także z żywota św. Wojciecha, według którego każdy przestępca, jeśli uchwycił się ołtarza – a dokładnie namaszczonych rogów ołtarza – stawał się nietykalny. Było to mądre prawo – mówił za jednym ze współczesnych autorów żywota świętego Wojciecha – Ów człowiek w sposób całkiem oczywisty nie mógł przecież zamieszkać w kościele na stałe; lecz zostawał próbującym mu wymierzyć sprawiedliwość ludziom czas na ostygniecie gniewu, pertraktacje, zadośćuczynienie czy okup.

„Święte prawo azylu przy kościelnym ołtarzu przypominało, że to jest to miejsce, które ocala, które ratuje, które nie pozwala na samosąd czy ślepy odwet” – podkreślił Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński namaścił nowy ołtarz w kościele w Wójcinie olejem krzyżma konsekrowanym podczas niedawnej Mszy św. krzyżma odprawionej w katedrze gnieźnieńskiej 25 czerwca. Z powodu pandemii koronawirusa nie mogła być ona sprawowana w Wielkie Czwartek.

Uroczystość poświęcenia ołtarza odbyła się w dzień parafialnego odpustu ku czci patrona wspólnoty św. Jana Chrzciciela.

Wójcin należy do najstarszych parafii w archidiecezji gnieźnieńskiej. Parafia erygowana została na przełomie XIII i XIV wieku. Obecny kościół jest czwartym z kolei, który służy miejscowej wspólnocie. Został zbudowany w 1916 roku w stylu neobarokowym. Świątynię konsekrowano w 1924 roku.

Transmisje Media
Fot. ks. J. Kapelak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter