PONTIFICI dla Prymasa Polski

Abp Wojciech Polak  jest tegorocznym laureatem nagrody „Pontifici – Budowniczemu Mostów” przyznawanej za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich.

Uroczyste wręczenie nagrody miało miejsce 24 października w Warszawie. Przyznawaną przez Klub Inteligencji Katolickiej statuetkę wręczono po Mszy św. sprawowanej w kościele pw. św. Marcina w Warszawie pod przewodnictwem i z homilią kard. Kazimierza Nycza. Eucharystię wspólnie z metropolitą warszawskim oraz Prymasem Polski celebrowali: biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha, biskup senior diecezji włocławskiej Bronisław Dembowski, ks. Andrzej Gałka, rektor kościoła św. Marcina i duszpasterz Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie oraz obecni na uroczystości kapłani.

Prymas Polski otrzymał nagrodę „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich”. Jak podkreśliła w laudacji Marta Titaniec, kierownik działu projektów zagranicznych Caritas Polska, sekretarz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego X i XI Zjazdu Gnieźnieńskiego, słowa i gesty abp. Wojciecha Polaka otwierają drzwi Kościoła w taki sposób, że mogą przez nie wejść, a nie muszą się przeciskać ci, którzy tego potrzebują.

„Upomina się on wyraźnie i odważnie o najważniejsze dzisiaj sprawy, często jako pierwszy, czasem jako jedyny hierarcha – mówiła Marta Titaniec. – Chce dla nas Kościoła, który służy nie samemu sobie, lecz jest wspólnotą otwartą dla wszystkich, zwłaszcza słabych, biednych, ubogich, poranionych i doświadczonych przez życie, co zaznaczył podczas niedawnej wizyty w Nowym Jorku. Chce Kościoła misyjnego, bardziej wychodzącego do ludzi, niż oczekującego, aż sami przyjdą. Mówi: oczekiwałbym, aby nasz Kościół był bardziej otwartym na wszystkich zagubionych i poszukujących. Winniśmy wyjść do tych, którzy już nie przychodzą”.

tekst laudacji

Dziękując abp Wojciech Polak powtórzył to, co powtarza wielokrotnie z odwagą i przekonaniem: „Przy dobrych stajemy się lepszymi, przy tych, którym mamy co przebaczać, stajemy się odważniejsi, przy tych, którym powinniśmy pomóc, stajemy się bardziej otwarci, a przy tych, z którymi dzielimy drogę, stajemy się jeszcze bardziej w nadziei. Dzisiaj dziękuję, że mogę dzielić z wami kawałek swojej drogi” – przyznał Prymas Polski.

Nagrodę ustanowiono w 2006 roku, w 50-lecie założenia warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Każdego roku tytuł Pontifexa przyznawany jest jednej osobie „za zasługi w szerzeniu wartości dobra wspólnego, dialogu i poświęcenia na rzecz bliźnich”. Dotychczas laureatami nagrody zostali: prof. Andrzej Zoll (2006), abp Henryk Muszyński (2007),  Krzysztof Czyżewski (2008), prof. Krzysztof Zanussi (2009), Danuta Baszkowska (2010), + s. Rafaela FSK – Urszula Nałęcz + (2011), bp. Zdzisław Tranda (2012), dr Helena Pyz (2013), + ks. dr Jan Kaczkowski + (2014), o. Ludwik Wiśniewski OP (2015), ks. prof. Tomáš Halik (2016).

 

Fot. J. Andrzejewski, M. Dąbski, ks. M. Kulczynski, M. Titaniec, P. Kęska
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter