Pomyślmy, jak pomagamy

„Jezus mówi: wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście. Bardziej niż przed jakimiś wykroczeniami czy nadużyciami przestrzega nas więc przed obojętnością”.

Z okazji obchodzonego 23 lutego Międzynarodowego Dnia Walki z Depresją abp Wojciech Polak odprawił 19 lutego Mszę św. w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. W homilii przestrzegał przed egoizmem i obojętnością, którym jako chrześcijanie musimy szczególnie stawić czoła. Obojętność – powtórzył za papieżem Franciszkiem – przybiera dziś rozmiary światowe. Możemy wręcz mówić o globalizacji obojętności wobec tych, którzy cierpią i doznają różnorakich krzywd. Tymczasem przed taką właśnie postawą, bardziej niż przed nadużyciami i wykroczeniami, przestrzega Jezus w czytanej dziś Ewangelii.

„Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tego i Mnie nie uczyniliście” – powtórzył Prymas podkreślając, że właśnie w tych najmniejszych przychodzi do nas Jezus, utożsamiający się z człowiekiem głodnym i spragnionym, z przybyszem i więźniem, z chorym i cierpiącym. I z tego, jak miłowaliśmy Go w tych najsłabszych, będziemy przez Boga sądzeni.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński podkreślił również, że nasza pomoc wobec potrzebujących nie może być nigdy anonimowym, obcesowym gestem. Nie może też kończyć się na dobrych chęciach i szlachetnych zamiarach. Musi być – jak wskazał niedawno papież Franciszek – gestem komunikacji, akceptacji i bliskości. W tym działaniu bowiem stajemy wobec konkretnej osoby, wobec bliźniego, w którym odbija się oblicze Zbawiciela.

„Tak, w każdym z was, cierpiących, odbija się oblicze samego Jezusa. On jest z wami. On jest w was. Postawa Jezusa wobec chorych i cierpiących pełna jest współczucia i nadziei. Nie porzuca nigdy tych, którzy cierpią” – mówił abp Polak tłumacząc dalej słowami papieża Benedykta XVI, że Jezus przynosi ulgę i uzdrawia człowieka nie tak, jak rozumie to świat, patrząc z zewnątrz na jego cierpienie, ale obierając sobie mieszkanie w jego wnętrzu, by wraz z nim chorobę znosić i przeżywać.

„Chcemy dziś stanąć jako ci, którzy w Chrystusie mogą odkryć moc i siłę. Chcemy przyjść do Niego z naszymi cierpieniami. Chcemy zawierzyć Mu siebie i nasz ludzki los. I prosimy, aby przełamywał nasz lęk i opór. Prosimy, by przez posługę wielu, niósł ulgę i pomoc wszystkim chorym i cierpiącym. Prosimy, by stał przy nas, gdy my stajemy wobec naszych sióstr i braci. I jeszcze raz za papieżem Franciszkiem powtarzamy: błogosławione ręce, które otwierają się, by przyjąć chorych i cierpiących i pomóc im: to ręce, które dają nadzieję” – mówił na koniec Prymas Polski.

Po Eucharystii abp Wojciech Polak spotkał się z dyrekcją, lekarzami i personelem Instytutu. Odwiedził też przebywających w ośrodku pacjentów.

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter