Pokój! Pokój dalekim i bliskim!

Hasło jak wezwanie do modlitwy – w Kościele katolickim po raz 21. obchodzony jest Dzień Judaizmu. W Gnieźnie w czasie obchodów wręczone zostaną Medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Ogólnopolski Dzień Judaizmu został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 roku. Jego celem jest rozwój dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, a także modlitwa i refleksja nad związkami obu religii. Polska jest drugim, po Włoszech, europejskim krajem, w którym zaczęto organizować takie obchody. Później włączyły się w tę inicjatywę m.in.: Austria, Holandia i Szwajcaria. Dzień Judaizmu ma pomóc katolikom w odkrywaniu judaistycznych korzeni chrześcijaństwa oraz pogłębianiu świadomości – jak nauczał św. Jan Paweł II – że religia żydowska nie jest wobec chrześcijaństwa rzeczywistością zewnętrzną, lecz „czymś wewnętrznym oraz że nasz stosunek do niej jest inny aniżeli do jakiejkolwiek innej religii”.

 

Po raz kolejny w obchody Dnia Judaizmu włączy się Gniezno. Uroczystości odbędą się w poniedziałek 22 stycznia w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie. W tym roku wraz z placówką oraz władzami miasta Gniezna organizuje je Ambasada Izraela w Polsce. Udział zapowiedzieli m.in.: naczelny rabin Polski Michael Schudrich oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Podczas spotkania wręczone zostaną medale „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”, przyznawane od 1963 roku przez jerozolimski Instytut Yad Vashem, osobom niosącym pomoc Żydom w czasie II wojny światowej. W Gnieźnie odbiorą je potomkowie i krewni uhonorowanych. Medalami odznaczono pośmiertnie czworo Wielkopolan: Czesławę i Wojciecha Pachurków z Piły, Mariana Połowicza ze Środy Wielkopolskiej oraz urodzoną w Pile s. Teklę Budnowską ze zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Więcej o Dniu Judaizmu w Gnieźnie >>> www.archidiecezja.pl

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter