Pątnicy u celu

Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej dotarła w niedzielę 5 sierpnia na Jasną Górę. W tym roku ponad tysiąc stu pielgrzymów prowadziło hasło nawiązujące do roku duszpasterskiego „Obdarowani”. U celu pątników witał Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

„Włączam się w to przesłanie, pod którym pielgrzymi idą: obdarowani. Obdarowani przede wszystkim mocą i łaską Ducha Świętego, obdarowani Jezusem, obdarowani Maryją, obdarowani sobą” – przyznał Prymas Polski. Jak dodał, w roku, w którym przeżywamy jako Kościół prawdę o napełnieniu Duchem Świętym, o darach, które otrzymujemy w sakramencie chrztu, bierzmowania, chcemy, odkrywając to nasze powołanie, starać się na nie odpowiedzieć. „Odpowiedzieć tak, jak odpowiadała Maryja. Przecież Ona w tajemnicy zwiastowania była Tą, która została napełniona łaską, napełniona i zacieniona Duchem Świętym i na ten dar, i na tę łaskę powołania odpowiadała. I dlatego też przyjeżdżam tutaj w tym duchu, by razem z wszystkimi pielgrzymami się modlić, prosząc o to, by odkrywali w sobie dar napełnienia Duchem Świętym i w swoim życiu, odchodząc stąd, sprzed oblicza Matki Najświętszej, potrafili na ten dar odpowiadać” – mówił Prymas Polski. Metropolita gnieźnieński prosił również, by w sposób szczególny modlić się o nowe, święte powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Pielgrzymkę gnieźnieńską tworzą trzy rodzaje grup: kolorowe, promieniste i rowerowe. Wszystkie grupy podążają na Jasną Górę z tym samym hasłem i mają ten sam duchowy program. Specyfika grup promienistych polega na tym, że całą trasę – od wyjścia ze swojej parafii do Jasnej Góry – przemierzają same. Wędrują m.in. z Gniezna, Inowrocławia, Witkowa, Powidza, Żnina, Strzelna, Kruszwicy, Janikowa, Gniewkowa, Czerniejewa i Biechowa. Grupy kolorowe pielgrzymują razem, rozpoczynając wędrówkę wspólną modlitwą w gnieźnieńskiej katedrze u grobu św. Wojciecha. Do wyjścia przygotowują się w regionach duszpasterskich: Gnieźnie, Inowrocławiu, Wągrowcu, Wrześni, a grupa franciszkańska w Mogilnie. W zależności od miejsca wyruszenia pątnicy przemierzyli od ok. 300 do prawie 400 km w czasie od 9 do 11 dni.

Po dotarciu na Jasną Górę pielgrzymi wspólnie złożyli pielgrzymkowych krzyż, którego cząstki niosły poszczególne grupy. Tradycja ta sięga lat 60. ubiegłego wieku, kiedy to pielgrzymowanie na Jasną Górę, w czasach komunistycznych, napotykało na liczne restrykcje ze strony milicji. Większe grupy pątników uznawane były za nielegalne zgromadzenia i najczęściej zawracane z drogi. Postanowiono więc pielgrzymować w małych grupkach, różnymi trasami i wyznaczonego dnia spotykać się w Częstochowie. To właśnie stąd wzięła się nazwa „Pielgrzymka Promienista”. Pątnicy wymyślili, że każda z grup będzie niosła małą cząstkę krzyża – na znak jedności. Z tych części, dopiero na Jasnej Górze, składany był krzyż, z którym pielgrzymi wchodzili każdego roku do Kaplicy Matki Bożej. W roku 2013, zgodnie z decyzją abp Józefa Kowalczyka, ówczesnego Prymasa Polski, grupy „promieniste” i grupy „kolorowe” weszły na Jasną Górę jednego dnia jako widoczny znak jedności wszystkich pielgrzymów archidiecezji gnieźnieńskiej. I wtedy też po raz pierwszy grupy kolorowe włączyły się w składanie krzyża pielgrzymkowego.

Tegorocznej pielgrzymce przyświecało hasło „Obdarowani”. W drodze pielgrzymi rozważali dary Ducha Świętego. Modlili się w intencjach własnych, poleconych, a także za rodziny i Ojczyznę, chorych i starszych, dzieci i młodzież, ubogich i więźniów, za powołanych i w intencji nowych powołań. Z okazji jubileuszy 100-lecia odzyskania niepodległości każda z grup wchodząc na Jasną Górę niosła biało-czerwoną flagę.

 

 

Fot. Krzysztof Świertok/BPJG
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter