Parafia nie jest i nie może być gettem

„Parafia nie jest miejscem zamkniętym. Nie jest i nie może być nigdy grupą zadowolonych z siebie ludzi, którzy odgradzają się od innych. Nie jest i nie może być gettem” – mówił 24 w Murowanej Goślinie Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom odpustowym i jubileuszowym w miejscowej parafii pw. Najwyższego Arcykapłana Jezusa Chrystusa, świętującej w tym roku 25-lecie istnienia.

„Ćwierćwiecze waszej wspólnej drogi wiary, ćwierćwiecze tworzenia i budowania wspólnoty, ćwierćwiecze tej parafii, rodzi, jak słyszymy, w waszych sercach nie tylko radość, ale nade wszystko wdzięczność. Obejmujemy nią tych wszystkich, którzy tę wspólnotę tworzyli, którzy byli u samych jej początków” – mówił w homilii abp Wojciech Polak wskazując w sposób szczególny na ówczesnego ordynariusza śp. abp. Jerzego Strobę i pierwszego proboszcza i budowniczego kościoła śp. ks. Romana Kosteckiego.

„To oni dosłownie stając tutaj, pośród was, na goślińskich Zielonych Wzgórzach, przez swoją kapłańską posługę pozwolili i wam wszystkim, jak wskazywał kiedyś papież Franciszek, zrozumieć coś ważnego: a mianowicie, że nasze należenie do Kościoła nie jest faktem zewnętrznym i formalnym, ale jest aktem wewnętrznym i życiodajnym” – mówił Prymas.

homilia Prymasa Polski

Przypomniał też, że parafia nie jest i nie może być nigdy miejscem zamkniętym, grupą zadowolonych z siebie ludzi, którzy odgradzają się od innych, gettem, do którego nie ma dostępu. Jej misją jest przecież niesienie światu nadziei i Bożego zbawienia – bycie znakiem miłości Boga.

„To prawda, że jest to postawa, która wiele kosztuje. To prawda, że często przeraża nas nieunikniona konfrontacja ze światem. Ale i ja za papieżem Franciszkiem pragnąłbym wam z głębi serca powtórzyć, że rzeczywistość niekiedy mroczna, naznaczona przez zło, może się zmienić, jeśli my pierwsi wniesiemy w nią światło Ewangelii” – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że tego światła Ewangelii, światła płynącego z parafialnych wspólnot bardzo dziś potrzeba.

„Potrzeba światła, by oświetlało różne trudne sytuacje w naszych rodzinach i wspólnotach. Potrzeba światła, by nas przemieniało i czyniło odpowiedzialnymi wobec innych” – mówił na koniec Prymas Polski.

Przed Mszą św. w sposób szczególny uhonorowany został wspomniany pierwszy proboszcz parafii i budowniczy kościoła ks. kan. Roman Kostecki. Jego imię otrzymała dotychczasowa ulica Kościelna. Parafialny jubileusz był też okazją do mniej oficjalnego świętowania. Po wspólnej modlitwie parafianie zaproszeni zostali na festyn i ognisko. Nie zabrakło też urodzinowego tortu.

 

Fot. Maja Schraube
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter