Pamięci pierwszego nuncjusza

Pomnik pierwszego nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Achillesa Rattiego odsłonięto 6 czerwca, dokładnie w 100. rocznicę odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską.

Poświęcenia pomnika dokonał abp Edgar Peña Parra, substytut w Sekretariacie Stanu, który następnie poświęcił mozaikę „Ukrzyżowanie i chwała świętych” w kaplicy nuncjatury. Na ręce nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio przekazał też kielich – dar papieża Franciszka, jako znak jego bliskości z Kościołem w Polsce. „Sto lat temu, tego właśnie dnia, ówczesny delegat apostolski prałat Achilles Ratti, został mianowany Nuncjuszem Apostolskim dla tej błogosławionej ziemi. (…) A w krótkim czasie zyskał uznanie władz cywilnych i kościelnych” – mówił abp Parra. Jak dodał, decyzja papieża Benedykta XV, by mianować ks. prał. Rattiego już w kwietniu 1918 roku wizytatorem apostolskim w Polsce, a następnie, 6 czerwca 1919 roku nuncjuszem apostolskim w Warszawie była opatrznościowa, gdyż w ten sposób „mógł on poznać z bliska dramatyczny horyzont Europy Wschodniej, wciąż zdewastowanej przez pierwszą wojnę światową. Mógł także poczuć wielkie pragnienie wolności i zaangażowanie narodu polskiego, oparte na miłości do ojczyzny i wartościach duchowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie wraz z chrześcijańską tradycją religijną”. Jego działalność jako nuncjusza określił mianem „uważnego obserwatora”, „gorliwego mediatora” i „przyjaznego towarzysza Kościoła w Polsce i całego narodu”. Abp Parra podzielił się też nadzieją, że „w setną rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Stolicą Apostolską i Polską, przykład Achillesa Rattiego będzie inspiracją dla obecnych i przyszłych relacji Polski i Stolicy Apostolskiej, ażeby zawsze łączyła nas trwała przyjaźń, zaangażowana w promowanie dobra wspólnego i w przekazywanie przyszłym pokoleniom wiary, miłości i nadziei”.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski m. in. kard. Kazimierz Nycz, Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Sławoj Leszek Głódź, bp Józef Guzdek oraz sekretarz generalny bp Artur Miziński, przedstawiciele Prezydenta RP oraz rządu jak również członkowie Korpusu Dyplomatycznego.

za kai, archidiecezja warszawska
Fot. W. Łączyński
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter