Odprawa katechetów

„Każdy katechizujący jest jednocześnie katechizowanym i nie może skutecznie wypełniać swoje misji jeśli sam najpierw nie da się skatechizować” – mówił abp Wojciech Polak podczas XVIII Archidiecezjalnego Dnia Katechetycznego.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 31 sierpnia Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, podczas której udzielił błogosławieństwa nauczycielom rozpoczynającym pracę katechety. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. Hubert Wiśniewski z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, diecezjalny duszpasterz rodzin.

Po Eucharystii katecheci spotkali się tradycyjnie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym, gdzie mieli okazję zapoznać się z ofertą wydawnictw oraz propozycjami Wydziału Katechetycznego na najbliższy rok szkolny. Wysłuchali też wykładu ks. Zbigniewa Pawła Maciejewskiego – proboszcza parafii w Winnicy (diecezja płocka), założyciela Stowarzyszenia Pedagogów „Natan”, autora artykułów i książek o tematyce katechetycznej oraz programów katechezy parafialnej. Konferencja poświęcona była sekretom skutecznej katechizacji.

„Sekrety dobrej katechizacji i ewangelizacji to wspólnota i modlitwa. Mówiąc dokładnie, to doświadczenie wspólnoty i doświadczenie mocy Boga w modlitwie” – wskazał prelegent tłumacząc, że najpierw potrzebna jest jednak zmiana myślenia i wyjście z utartych kolein. Potrzebne jest coś, co papież Franciszek nazywa pastoralnym czy też duszpasterskim nawróceniem. „Bez tej zmiany – stwierdził ks. Maciejewski – nawet jeśli dostaniemy nowe narzędzia to działać będziemy po staremu”.

Doroczny Archidiecezjalny Dzień Katechetyczny był także okazją do podziękowania katechetom obchodzącym srebrny jubileusz pracy. Specjalne listy gratulacyjne wspólnie z dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie dr Teresą Kowalczyk wręczył jubilatom abp Wojciech Polak.

„Każdy katechizujący jest jednocześnie katechizowanym i nie może skutecznie wypełniać swoje misji jeśli sam najpierw nie da się skatechizować” – mówił abp Polak powtarzając za prelegentem, że wspólnota i modlitwa są gwarantem skutecznej katechizacji, ale są także istotą organizowanego rokrocznie dnia katechetycznego. Prymas Polski udzielił też katechetom błogosławieństwa, życząc wszystkim siły, wytrwałości i radości w kolejnym roku pracy.

Fot. kl. M. Romel
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter