Odpowiedzialność, solidarność

„Uczestnicząc w Eucharystii za pośrednictwem transmisji bądźmy faktycznie on-line, a nie off-line robiąc inne rzeczy” – prosi abp Wojciech Polak. Zachęca też księży, aby szli do wiernych z posługą sakramentalną. Orędzie do wiernych kieruje także abp. Stanisław Gądecki.

Metropolita gnieźnieński był gościem sobotnich „Faktów po faktach” w TVN24, gdzie odwołując się do komunikatów wydanych już przez KEP i poszczególnych biskupów, a także orędzia przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego zachęcał do skorzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św. i włączenia się w modlitwę za pośrednictwem transmisji.

„Chodzi o nasze bezpieczeństwo i zdrowie, byśmy się nie zarażali. To także znak miłości wobec innych, tak bardzo potrzebny w tym trudnym czasie” – wskazał Prymas, tłumacząc, że dyspensa nie znosi przykazania kościelnego, ale je rozluźnia.

Szczególnie osoby starsze powinny pozostać w domu, one są bowiem najbardziej narażone i wymagają szczególnej troski. „Myślę o mojej 82-letniej mamie, która także zostaje w domu i chciałbym ją pokazać jako przykład dla innych seniorów. Zostańmy w domu, weźmy udział w Eucharystii za pośrednictwem transmisji” – apelował raz jeszcze Prymas.

Jednocześnie podkreślił, by transmisję nie tylko oglądać, ale faktycznie duchowo włączyć się w celebrację, być „on-line, a nie off-line, robiąc przy okazji różne inne rzeczy”.

Na pytanie o pojawiające się głosy sprzeciwu wobec m.in. ograniczenia liczby wiernych, usuwania z kropielnic wody święconej, abp Polak powtórzył, że są to zalecenia nie przeciwko, ale w trosce o wiernych.

„Kościołów nie zamykamy, kościoły będą otwarte w ciągu dnia, abyśmy mogli wejść i się pomodlić. Cześć Najświętszemu Sakramentowi oddajemy przez przyklęknięcie lub skłon” – przypomniał metropolita gnieźnieński dodając, że troska o wiernych stoi także za zaleceniem przyjmowania komunii św. na rękę. „Ta praktyka sięga pierwszych wieków chrześcijaństwa” – dodał.

Prymas zachęcił też księży, by szli z komunią i posługą sakramentu pokuty do wszystkich, którzy o to poproszą. „Do tego jesteśmy wezwani w tym trudnym czasie, aby kościoły pozostawiać otwarte na modlitwę, a z drugiej strony żeby wychodzić do naszych wiernych i nieść im pomoc duchową” – wskazał.

Pochwalił również wszystkie oddolne inicjatywy pomocowe podejmowane m.in. przez młodzież. Zapewnił też o bliskości z chorymi i objętymi kwarantanną oraz wyraził wdzięczność i szacunek pracownikom służby zdrowia oraz władzom państwowym. „Jestem blisko wszystkich chorych, tych, którzy przeżywają kwarantannę i tych, którzy się o nich troszczą. To jest dla nas wszystkich ważne wyzwanie, by być blisko ludzi cierpiących, ale także by wesprzeć wszystkich, którzy się nimi opiekują. Z wielkim podziwem patrzę na lekarzy, na pielęgniarki, na wszystkich, którzy swoje serce oddają chorym, także na działania władz zmierzające do ograniczenia epidemii” – stwierdził Prymas Polski.

***

Abp Gądecki poprosił o przyjęcie ze zrozumieniem ograniczenia liczby uczestników liturgii w kościele do pięćdziesięciu osób, które – jak powiedział – płynie z troski o zdrowie wszystkich. „Gdy brakuje nam kryteriów uprawniających do uczestnictwa we Mszy św. w kościele, to najprostszym wydaje się wstęp dla zamawiającego intencję i dla jego rodziny” – wskazał.

„W związku ze wspomnianym ograniczeniem zachęcam wszystkich pozostałych wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które – rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących – przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie” – dodał przewodniczący Episkopatu.

Przypomniał też słowa papieża Franciszka, który powiedział, że Kościół jest „szpitalem polowym”. „Kościół jest sakramentem zbawienia. Kościół jest wszędzie tam, gdzie Bóg jest kochany i gdzie kochany jest człowiek +w świecie ze swej natury niedoskonałym+. Dlatego właśnie – respektując zalecenia władz sanitarnych – nie zamykamy kościołów. Dla ludzi wierzących bowiem świątynia jest zawsze miejscem szczególnego doświadczenia Bożej obecności i Bożej miłości, zwłaszcza w Eucharystii, z której czerpiemy siłę i wewnętrzny pokój” – mówił abp Gądecki.

Podkreślił, że w ostatnich dniach Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski oraz biskupi diecezjalni wydali zarządzenia dotyczące duszpasterstwa w tej nadzwyczajnej sytuacji. „Zdaję sobie sprawę z tego, że zarządzenia te mogą być dla niektórych trudne do zaakceptowania. Mimo to – ze względu na zdrowie własne i bliźnich – bardzo proszę o przyjęcie ich w duchu miłości bliźniego” – wskazał.

Przewodniczący Episkopatu ocenił, że obecną sytuację można traktować jako znak czasu. „Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. Wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym” – zaznaczył.  Abp Gądecki zachęcił, by w trwającym Wielkim Poście, podjąć rozważania nad krzyżem Jezusa Chrystusa, który jednoczy się z cierpieniami wszystkich ludzi. „Osobiście każdego wieczora o godzinie 20.30 będę modlił się za Was na różańcu i o to samo proszę kapłanów w kościołach, a także Was wszystkich w Waszych domach. Trwajmy w modlitewnej jedności” – powiedział.

 

 

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter