Nowenna przed 100-leciem niepodległości

„Przeżywając uroczyście 100. rocznicę odzyskania niepodległości, mamy okazję uczynić rachunek sumienia, aby jeszcze raz przyjąć z wdzięcznością Boży dar wolności” – pisze Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcając do modlitwy w intencji Ojczyzny.

W archidiecezji gnieźnieńskiej trwa specjalna nowenna przygotowująca wiernych do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Obok cotygodniowej modlitwy za Ojczyznę w kościołach czytane są także okolicznościowe katechezy podejmujące najważniejsze wątki z bogatej historii prymasostwa, świętowojciechowej archidiecezji gnieźnieńskiej i udziału Kościoła w podtrzymywaniu ducha polskości w czasie zaborów. Nowenna rozpoczęła się 9 września i potrwa do 4 listopada. Do modlitwy zachęca Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Przeżywana w tym roku 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest okazją do radosnego świętowania, ale stanowi także sposobność do podjęcia refleksji na temat wolności i źródeł nadziei na przyszłość. Narodowa niepodległość jest bowiem darem, o który nieustannie należy dbać w imię troski o dobro wspólne Ojczyzny, a także całej Europy doświadczającej dziś dotkliwego kryzysu własnej tożsamości. Jako chrześcijanie, jako ludzie wierzący, doskonale wiemy, że wolność to wielki dar Stwórcy. Stwarzając nas na swój obraz i podobieństwo, zapragnął On, abyśmy byli wolni. Bóg ceni ludzką wolność tak bardzo, że nie odmawia człowiekowi możliwości jej nadużycia. W Jezusie Chrystusie czyni nas na powrót prawdziwie wolnymi. Codziennie doświadczamy przecież wyzwolenia przez Chrystusa z więzów grzechu i dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wystarczy być wolnym tylko „od”, trzeba być wolnym „do”, trzeba chcieć i umieć wybierać. Wolność jest wielkim dobrem, ale też, a może nade wszystko, jest ogromną odpowiedzialnością. Wolność jest nam dana i zadana – jak uczył św. Jan Paweł II. Dlatego przeżywając uroczyście 100. rocznicę odzyskania niepodległości, mamy okazję uczynić rachunek sumienia, aby jeszcze raz przyjąć z wdzięcznością Boży dar wolności. Naszemu życiu potrzeba bowiem duchowej przemiany. Potrzeba, aby serca zwaśnione i rozgoryczone Bóg uzdrawiał, czynił otwartymi i gotowymi do pomocy innym, do współdziałania z innymi. Modlitwa jest tą wyjątkową przestrzenią spotkania z Bogiem, który ma moc przemieniać nasze serca. Jest także naszym szczególnym dziękczynieniem za wszystko, co jest niezasłużonym darem Boga. Mamy za co dziękować i wciąż mamy o co prosić. Stąd moje serdeczne zaproszenie do odprawienia nowenny przed obchodzonym 11 listopada Świętem Niepodległości, kiedy w sposób szczególny zanosić będziemy dziękczynną modlitwę za dar wolności i za naszą umiłowaną Ojczyznę.

NOWENNA przed 100-leciem niepodległości Polski

 

 

 

 

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter