„Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła” – mówi abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. 

W pierwszy piątek Wielkiego Postu (19 lutego) Kościół w Polsce po raz trzeci przeżywać będzie dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich. Jest on – jak przypomina abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, odpowiedzią na apel papieża Franciszka, który wezwał, abyśmy solidarnie wzięli na siebie odpowiedzialność za ból braci i sióstr zranionych na ciele i duszy.

„Nasze włączenie się w solidarną modlitwę i podjęcie postu oraz innych czynów pokutnych wypływa z głębokiego przekonania, że obok niesienia koniecznej pomocy psychologicznej pokrzywdzonym, podejmowania konkretnych działań prawno-karnych względem sprawców oraz szeroko zakrojonej edukacji i prewencji społecznej zapobiegającej podobnym dramatom, jako wspólnota Kościoła potrzebujemy także stawania przed Bogiem w duchu modlitwy i pokuty oraz działań o charakterze duszpasterskim” – podkreśla abp Polak.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przyznaje również, że „skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła”. Przygotowane na ten rok rozważania Drogi Krzyżowej pokazują, że są osoby i instytucje, które biorą na siebie „odpowiedzialność za ból naszych braci, zranionych na ciele i na duszy”, bardzo konkretnie towarzyszą zranionym. Ich doświadczenie pracy z pokrzywdzonymi, wrażliwość na ból wykorzystanych seksualnie wyraźnie przebija się w tych rozważaniach.

Materiały, świadectwa, modlitwy na stronie → www.wspolnotazezranionymi.pl

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter