Młode oblicze Kościoła

„Bardzo się cieszę każdą i każdym z was. Cieszę się, że mieliście odwagę, ochotę i dobrą wolę, by do św. Wojciecha przyjść” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak witając młodzież przybyłą z doroczną pielgrzymką do grobu głównego Patrona Polski w Gnieźnie. 

Popołudniowa Msza św., w której, oprócz młodym uczestniczyli także misjonarze oraz osoby niepełnosprawne, była – jak dodał metropolita gnieźnieński – rozpoczęciem dorocznych uroczystości świętowojciechowych z „najpiękniejszym obliczem gnieźnieńskiego Kościoła – najpiękniejszym, bo młodym”.

Prymas zachęcał też pielgrzymów, by w myśl hasła, które im w tym roku towarzyszy „Oto ja, misjonarz”, z odwagą nieśli światu Tego, od którego jako chrześcijanie czerpiemy siłę.

Pytanie o świadectwo wiary zadał też młodym w homilii bp Marek Mendyk. „Czy my naprawdę jesteśmy ludźmi wiary? Czy jesteśmy misjonarzami? Czy wypłynęliśmy na głębię naszej wiary? Czy przyprowadziliśmy choć jedną osobę do Chrystusa?” – pytał, zachęcając, by spotkanie w Gnieźnie było okazją do głębszej refleksji na ten temat.

Biskup pomocniczy legnicki przypomniał też młodym, że dla człowieka wierzącego swoistym kompasem, duchowym GPS-em jest Słowo Boże „zawsze żywe, zawsze skuteczne”, które uzdrawia, przywraca wolność, radość i nadzieję. Ono – jak mówił – jest drogą daną nam od Boga, drogą wymagającą, ale prowadzącą do pełni życia.

Bp Mendyk, przywołując świadectwa ludzi spotkanych m.in. w więzieniu i hospicjum, mówił też młodym o potrzebie wsłuchiwania się we własne sumienie i nie ulegania złudnemu przekonaniu, że to, co człowiek dziś posiada – młodość, zdrowie, pieniądze, posiadać będzie zawsze i że to właśnie da mu prawdziwe szczęście. „Ten świat – powtórzył słowa umierającej kobiety kaznodzieja – jest jak bańka mydlana, mami nas swoim złudnym pięknem, ale gdy usiłuje się je dotknąć, po prostu pryska”.

Pielgrzymka młodych do grobu św. Wojciecha z okazji dorocznych obchodów ku czci patrona jest jednocześnie archidiecezjalnym świętem młodych. Pierwsze grupy przybyły do Gniezna już w piątek. W sobotę rano młodzi spotkali się w parafii pw. bł. Radzyma Gaudentego, gdzie m.in. wysłuchali konferencji i adorowali Najświętszy Sakrament. Po Mszy św. w katedrze gnieźnieńskiej, na Wzgórzu Lecha rozpoczął się piknik, a po nim koncert. Wieczorem młodzi wzięli udział w I Nieszporach o św. Wojciechu, a później w dorocznej procesji z relikwiami męczennika.

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter