Laureaci nagrodzeni

W Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbył się 12 kwietnia finał Archidiecezjalnego Konkursu Fotograficzno-Literackiego „W Mocy Ducha Świętego”. Nagrody wręczył i laureatom gratulował Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Bardzo dziękuję, że podzieliliście się z nami waszym talentem. Zadanie mieliście niełatwe, bo konkurs podejmował temat Ducha Świętego, a więc tej tajemnicy, która jest niewidzialna, duchowa i trudna do wyrażenia obrazem czy słowami. Cieszę się tym bardziej, że większość z was przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Z całą pewnością konkurs był jedną z bardzo konkretnych dróg tego przygotowania” – mówił abp Polak przyznając, że pracę literacką laureatki I miejsca Weroniki Zaborowskiej pozwoli sobie cytować podczas uroczystości udzielania sakramentu bierzmowania w parafiach, tak, by jej świadectwo dotarło do jej rówieśników.

Laureatom dziękował i gratulował także ks. dr hab. Mieczysław Polak z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który sprawował patronat naukowy nad konkursem i ufundował nagrody. Zachęcał młodych do zapoznania się z ofertą wydziału skierowaną nie tylko do licealistów, ale także do ich młodszych kolegów oraz rozważenia w odpowiednim czasie wyboru właśnie tej uczelni i tego kierunku w dalszej edukacji.

Organizatorem konkursu był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Jego adresatami byli uczniowie klas VII i VIII szkoły podstawowej oraz młodzież gimnazjalna. Zadaniem było wykonanie i przesłanie niepublikowanego dotąd, autorskiego zdjęcia wraz z komentarzem w formie poetyckiej lub prozatorskiej. Tematem obu form artystycznego wyrazu był Duch Święty, jego działanie i symbolika. Podczas finału konkursu wszystkie wyróżnione i nagrodzone prace fotograficzne i literackie zostały zaprezentowane. Udostępniamy je poniżej.

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter