Ku czci św. Wojciecha

Prymas Polski przewodniczył Mszy św.  ku czci św. Wojciecha – głównego patrona Polski i archidiecezji gnieźnieńskiej. Przekazał też relikwie biskupa-męczennika delegacjom wspólnot i parafii. 

Msza św. sprawowana 22 kwietnia w katedrze gnieźnieńskiej zgromadziła tradycyjnie przedstawicieli władz miasta, gnieźnieńskich duchownych, Kapitułę Prymasowską oraz pielgrzymów z parafii, które otrzymały tego dnia relikwie biskupa-męczennika. Obecne były także wspólnoty warszawskiego Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego „Redemptoris Mater”, seminarium zgromadzenia chrystusowców oraz gnieźnieńskiego seminarium duchownego. Eucharystię koncelebrowali m.in. abp Tadeusz Kondrusiewicz i abp senior Henryk Muszyński. Homilię wygłosił biskup pomocniczy gnieźnieński Krzysztof Wętkowski. W swoim słowie, nawiązując do misji i męczeńskiej śmierci św. Wojciecha, a także wezwania Chrystusa z czytanej wcześniej Ewangelii „Idźcie i głoście!”, które – jak przypomniał – jest hasłem tegorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, mówił o warunkach, jakie muszą być spełnione, by owo głoszenie było skutecznie i owocne. Pierwszy z nich to wolność.

„Ewangelię trzeba głosić w wolności” – tłumaczył duchowny dodając, że wiele i wielu dziś o wolności mówi, ale niewielu w niej naprawdę żyje. Są całe setki, tysiące miliony niewolników myślenia, którzy nawet nie zauważają, jak bardzo są schematyczni w swoich wypowiedziach, rozmowach, jak mało tam samodzielności myślenia. „Uczeń Chrystusa musi myśleć samodzielnie” – podkreślił biskup pomocniczy gnieźnieński. Drugi warunek – kontynuował – to „odwaga w głoszeniu Ewangelii, nawet wtedy, gdy doskonale wiemy, że kogoś zaboli, że będą się sprzeciwiać, że będą krzyczeć, że wyjdą na ulice, że będą manifestować. Nie wolno się cofnąć ani o krok w głoszeniu prawdy Ewangelii” – podkreślił. Oprócz odwagi potrzeba też czynienia tego, czego chce Bóg, a nie tego, czego chce człowiek. „Trzeba wciąż tego szukać i bronić za wszelką cenę” – mówił bp Wętkowski. I wreszcie – wyliczał dalej – potrzebny jest sprzeciw sumienia. „Nikt nie może ograniczyć sprzeciwu sumienia człowieka, żaden parlament ani krajowy, ani europejski, nikt, bo to jest prawo Boże i prawo naturalne” – zaznaczył dodając, że każdy ma prawo postępować według swojego sumienia i sprzeciw sumienia musi być zachowany. „To są wskazania, jakie dzisiaj odnajdujemy w Słowie Bożym, gdy myślimy o tym, co to znaczy wezwanie «idźcie i głoście» – wskazał biskup pomocniczy gnieźnieński.

Pod koniec Mszy św. Prymas Polski abp Wojciech Polak przekazał przedstawicielom wspólnot i parafii relikwie św. Wojciecha. Otrzymały je: Konwent św. Jerzego w Kownie (Litwa), parafia pw. św. Wojciecha w Kołobrzegu (diecezja koszalińsko-kołobrzeska), parafia pw. św. Wojciecha w Balicach (archidiecezja szczecińsko-kamieńska) oraz parafia pw. św. Antoniego w Toruniu (diecezja toruńska). Abp Wojciech Polak wręczył także nominacje kanonickie i prałackie księżom archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

 

 

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter