Kościół nie jest sektą

„Chrześcijaństwo nigdy nie istnieje samo dla siebie. Gdybyśmy tak myśleli, bylibyśmy skazani na życie sekty lub getta. Chrześcijaństwo istnieje o tyle, o ile istnieje dla innych i ile wychodzi na zewnątrz” – mówił Prymas Polski na konferencji zapowiadającej XI Zjazd Gnieźnieński. 

Podczas spotkania w siedzibie KAI poinformowano, że XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa”. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje prezydent RP Andrzej Duda, który otworzy obrady.

Przypominając, że tegoroczny Zjazd odbywa się w roku 100-lecia odzyskania niepodległości, Prymas tłumaczył, że wolność to nie tylko możliwość wyboru. „Wolność trzeba zagospodarować, ona jest zadaniem i wezwaniem do odpowiedzialności, do bycia ludźmi wolnymi w sposób twórczy i odpowiedzialny” – podkreślił abp Polak powołując się na myśli Jana Pawła II i ks. Józef Tischnera.

„Chcemy, by refleksja Zjazdów Gnieźnieńskich była także służbą nas, chrześcijan Środkowowschodniej Europy, dla społeczeństwa, w którym żyjemy” – powiedział abp Polak.

Zwrócił uwagę, że tematy, które zostaną podjęte na Zjeździe mają ożywiać współczesną debatę i współczesne życie. „Chcemy zwrócić się do świata z przesłaniem, że fundamentem naszego życia w prawdzie, w służbie i w dialogu jest zawsze wolność” – wskazał metropolita gnieźnieński.

Abp Polak powiedział, że chrześcijanie są ludźmi wolnymi, bo wyzwolonymi przez Chrystusa i wezwanymi do tego, by w dialogu kształtować przestrzeń wolności i odpowiadać na wyzwania współczesności. „Nie tylko zastanawiać się od czego jesteśmy wolni i od czego zostaliśmy uwolnieni, ale do czego jesteśmy wezwani” – mówił Prymas. Wskazując na podtytuł zjazdu: „Inspirująca moc chrześcijaństwa” podkreślił: „Z nadzieją chcemy patrzeć w przyszłość”.

KAI

Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa

strona XI Zjazdu Gnieźnieńskiego

 

 

 

Fot. BP KEP

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter