Kościół musi nawoływać do zgody

O zbliżającym się Synodzie Młodych, owocach adhortacji apostolskiej Evangelii Gaudium i roli Kościoła w niwelowaniu politycznych napięć i społecznych podziałów mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w programie „Sedno Sprawy” w Radio Plus.

W rozmowie z Jackiem Prusinowskim abp Wojciech Polak wyraził nadzieję, że październikowy Synod Młodych będzie okazją, by w świat młodych jeszcze lepiej się wsłuchać i zgodnie z oczekiwaniem papieża Franciszka z jeszcze większą odwagą i bardziej twórczo w przeżywaniu czasu młodości i rozeznawaniu życiowego powołania im towarzyszyć. Dla samych młodych zaś może stanowić impuls i zachętę do postrzegania, rozumienia i odczytywania swojego życia właśnie w kategoriach daru i powołania w różnych jego wymiarach. Brak tej świadomości u młodych i jednocześnie niedostateczne lub nieumiejętne towarzyszenie im w rozeznawaniu powołania to – jak przyznał Prymas – jeden z czynników odpowiedzialnych m.in. za kryzys powołań do kapłaństwa i życia zakonnego.

Metropolita gnieźnieński podsumował też realizację wskazań papieskiej adhortacji Evangelii Gaudium podkreślając, że jest to z całą pewnością proces, który trwa i wskazując  na zadania, jakie mają tu do spełnienia duchowni. Pytany o obecną sytuację społeczno-polityczną i faktyczne, a może rzekome podziały przypomniał, że zadaniem Kościoła i kapłanów nie jest angażowanie się w spory, ale nawoływanie do zgody i upominanie się o wzajemny szacunek. Prymas wskazał także na potrzebę położenia większego nacisku na wychowanie w szacunku, miłości i właściwym rozumieniu wolności.

Cała rozmowa poniżej ↓↓↓

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter