Kolędowanie z monarchami

Ulicami Gniezna po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnym przemarszu i wspólnym kolędowaniu nie zabrakło odniesień do przypadającej w tym roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tegoroczny gnieźnieński orszak miał nieco zmodyfikowaną trasę. O godzinie 13.00 wszystkie grupy spotykały się na placu za budynkiem III Liceum Ogólnokształcącego i stamtąd, wspólnie, ruszyły w kierunku Rynku, gdzie na specjalnie zbudowanej scenie wystąpił Teatr Pantomimy „Dar” z Bydgoszczy. Tam również kilka słów życzeń do uczestników skierowali: Prymas Polski abp Wojciech Polak, starosta gnieźnieński Beata Tarczyńska oraz prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

„Popatrzmy na siebie, jeden stoi obok drugiego. Myślę, że Orszak Trzech Króli jest także po to, by dostrzec, że nie uciekamy od siebie, że wspólnie pragniemy iść pokłonić się Jezusowi. Mamy przed sobą pewnych przewodników – to betlejemska gwiazda, która nas prowadzi i trzej Mędrcy, którzy pierwsi drogę do Jezusa przeszli, a za nimi idziemy my wszyscy. Życzę wam i sobie również, byśmy w tej drodze nie ustali, byśmy nie byli tymi, którzy uciekają w różne strony, także jeden od drugiego, byśmy chcieli być razem i razem do Jezusa podążać. Jako biskup tego miasta i tej diecezji o to się modlę” – mówił do uczestników orszaku abp Wojciech Polak.

Z Rynku barwny pochód, do którego w drodze dołączyli trzej prymasi: kard. Edmund Dalbor – pierwszy prymas odrodzonej Polski, kard. August Hlond oraz kard. Stefan Wyszyński (w ich postaci wcieliła się młodzież), ruszył do katedry gnieźnieńskiej, gdzie mędrcy pokłonili się Świętej Rodzinie i złożyli swoje dary.

 

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter