Kierunek Panama

Prymas Polski wraz z młodymi z archidiecezji gnieźnieńskiej uczestniczy w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie. Przed wylotem w poniedziałkowy ranek 14 stycznia odprawił Mszę św. w kaplicy na warszawskim Okęciu.

Gnieźnieńska grupa jest niewielka, liczy 15 osób. Młodzi spotkali się w niedzielę wieczorem w domu abp. Wojciecha Polaka i wspólnie z nim ruszyli do Warszawy skąd ok. godziny 6.00 w poniedziałek wylecieli do Panamy. Wcześniej uczestniczyli w Mszy św. celebrowanej przez Prymasa Polski w kaplicy na Okęciu. Młodych ugości diecezja Chitré znajdująca się około 300 kilometrów na południe od stolicy kraju, gdzie odbędzie się centralne spotkanie z papieżem Franciszkiem. Gnieźnieńska grupa będzie tam uczestniczyć w tzw. dniach w diecezji razem z blisko 9 tysiącami młodych ludzi z całego świata, w tym z około tysiącem Polaków.

Program dni w diecezjach będzie dla młodych do pewnego stopnia niespodzianką. Wiadomo jednak, że podobnie jak podczas poprzednich Światowych Dni Młodzieży, znajdą się w nim stałe punkty jak wspólna modlitwa, praca na rzecz lokalnej społeczności, koncerty i festiwale młodych. Będzie też okazja trochę pozwiedzać. Do  stolicy Panamy, czyli Panama City młodzi ruszą 21 stycznia. We wtorek 22 stycznia sprawowana będzie Msza św. otwarcia 34. Światowych Dni Młodzieży, a w środę 23 stycznia wszyscy Polacy, a ma ich być w Panamie ponad 3,5 tysiąca, spotkają się na wspólnej Eucharystii, której przewodniczyć będzie Prymas Polski abp Wojciech Polak. Później odbędzie się wspólne świętowanie razem z załogą żaglowca „Dar Młodzieży”, który okrąża świat w Rejsie Niepodległości.

W dniach bezpośredniego przygotowania do spotkania z papieżem Franciszkiem młodzi słuchać będą katechez głoszonych przez biskupów z ich krajów. Będzie wśród nich także abp Wojciech Polak wraz z 10 biskupami z Polski, którzy stanowią najliczniejszą grupę księży biskupów z Europy. Jak przyznaje Prymas, będzie chciał podzielić się z młodymi przede wszystkim własnym doświadczeniem wiary i zasłuchania w Boże słowo i Boże wezwanie, na które odpowiedział 30 lat temu przyjmując święcenia kapłańskie.

„Mam nadzieję, że będą mógł też posłuchać tego, co młodzi mają do powiedzenia o sobie, o swoich oczekiwaniach i miejscu w Kościele, o Bogu i własnym doświadczeniu wiary, że będę miał okazję usiąść do konfesjonału i pobyć wśród nich nie tylko podczas oficjalnych spotkań” – przyznaje abp Polak. Dodaje również, że podobnie jak młodzi, jest ciekawy tego, co powie w Panamie papież Franciszek.

„W swoim videoprzesłaniu Ojciec Święty wskazał nam już na potrzebę i znaczenie służby. Mówił wręcz o «rewolucji służby». Myślę, że jest ona możliwa, bo chęć działania wpisana jest przecież w dynamikę młodości. Widzimy, jak wielu młodych angażuje się w wolontariat i inne dzieła pomocowe. Ta rewolucja służby nie może być jednak bieganiem z miejsca na miejsce, rzucaniem się w kolejne akcje i projekty, koncentrowaniem tylko na efektach i działaniu, bez głębszych odniesień i refleksji. Rewolucja służby, o czym mówi papież Franciszek, musi wypływać z naszego zasłuchania w Pana Boga, rozeznania i przyjęcia tego, do czego nas wzywa” – tłumaczy abp Polak.

Uroczystość powitania papieża Franciszka i oficjalne otwarcie ŚDM odbędzie się 42 stycznia na Campo Santa Maria la Antigua, czyli malowniczym komunikacyjno-rekreacyjnym pasie nadmorskim. W Gnieźnie o ŚDM przypominać będzie flaga Panamy, która do powrotu młodych powiewać będzie na domu Diecezjalnego Duszpasterstwa Młodych.

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter