KEP obraduje w Lublinie

Pomoc niesiona przez Caritas Polska w kraju i na świecie, ochrona dziedzictwa kulturowego i wyzwania współczesnej młodzieży to główne tematy rozpoczętego 13 października w Lublinie 377. zebrania plenarnego KEP.

Dwudniowe obrady toczą się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z racji 100. rocznicy działalności tej uczelni. Lublin po raz pierwszy w historii jest miejscem spotkania całego Episkopatu. W pierwszym dniu obrad biskupi zapoznali się m.in. z bieżącą działalnością Caritas Polska, którą zreferował nowy dyrektor organizacji ks. Marcin Iżycki. Istotnymi tematami spotkania są także sprawy dotyczące Polonii, szczególnie w Stanach Zjednoczonych oraz duszpasterstwo młodzieży. Biskupi zapoznają się ze stanem przygotowań do kolejnego Światowego Dnia Młodzieży, który odbędzie się za półtora roku w Panamie oraz do poprzedzającego to wydarzenie synodu biskupów na temat młodzieży. Omawiane są także sprawy związane z kulturą i ochroną dziedzictwa kulturowego.

Lubelskim obradom towarzyszyć będą wydarzenia modlitewne i kulturalne związane z jubileuszem 100-lecia KUL. W sobotę, 14 października o godzinie 8.00 nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Penacchio przewodniczyć będzie Mszy św. w kościele akademickim KUL z udziałem Episkopatu i senatu uczelni. Homilię wygłosi Prymas Polski abp Wojciech Polak. Tego samego dnia o godzinie 15.00 biskupi spotkają się na modlitwie do Bożego Miłosierdzia w nowym sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej. W niedzielę 15 października o godzinie 8.30 w archikatedrze lubelskiej metropolita poznański abp Stanisław Gądecki przewodniczyć będzie Mszy św. na inaugurację roku akademickiego KUL.

 video TV KUL

 

Fot. Tomasz Koryszko/KUL

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter