Każdy ważny, każdy Bogu potrzebny

„W Kościele nie istnieje – zrób to sam. Nie ma w nim wolnych strzelców. Nie jesteśmy chrześcijanami na własną rękę. Bóg chce mieć nas razem. Każda i każdy jest jednakowo ważny, każda i każdy równie niezbędny, każda i każdy Bogu potrzebny” – mówił w niedzielę 31 lipca w Kwieciszewie Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył uroczystościom 500-lecia budowy i 400-lecia poświęcenia miejscowego kościoła parafialnego oraz obchodom odpustowym ku czci jego patronki św. Marii Magdaleny. W homilii wielokrotnie zwracał uwagę na wspólnotowość Kościoła i świadomość przynależności do niego, co – jak powtórzył za papieżem Franciszkiem – stanowi naszą chrześcijańską tożsamość.

„Nie jesteśmy bowiem odizolowani czy oddzieleni od siebie. Nie jesteśmy chrześcijanami każdy na własną rękę. Jesteśmy chrześcijanami, ponieważ należymy do Kościoła” – mówił abp Polak przypominając w nawiązaniu do rocznic, że świątynia z cegły i kamienia jest jedynie znakiem Kościoła żyjącego i działającego w historii, czyli duchowej świątyni, jaką wszyscy jesteśmy.

„Każdego z nas Bóg wzywa po imieniu, zna nas z imienia, patrzy na nas, przebacza nam, okazuje cierpliwość” – kontynuował wskazując, że takie właśnie było doświadczenie św. Marii Magdaleny, „apostołki nadziei”, która dopiero wezwana po imieniu przez Zmartwychwstałego Jezusa potrafiła Go odnaleźć i rozpoznać.

„Bóg nas wzywa, bo chce mieć nas razem” – podkreślił Prymas.

„W Kościele nie istnieje «zrób to sam», nie ma w nim «wolnych strzelców». Nikt przecież nie staje się chrześcijaninem sam. I nikt nie zbawia się sam. Wśród różnych trudnych doświadczeń, wśród cierpień i skandali, które go nie omijają, Kościół jest wciąż tym miejscem, w którym przestajemy myśleć tylko o sobie, ale otwieramy się na nasze siostry i naszych braci” – przypomniał abp Polak powtarzając jeszcze raz za papieżem Franciszkiem, że Kościół to nie zbiór idei i nakazów do wpojenia ludziom, ale dom gościnny dla wszystkich, to świątynia o zawsze otwartych drzwiach, w której my wszyscy, żywe świątynie Ducha, spotykamy się, służymy sobie nawzajem i jednamy się ze sobą.

homilia Prymasa Polski

Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski stanowiła główny punkt dwudniowych obchodów rocznicowych i odpustowych w Kwieciszewie. W programie znalazły się wydarzenia o charakterze kulturalnym: występy, wystawa, koncert, konkurs i festyn rodzinny. Przybliżono też historię kościoła oraz pamiętano w modlitwie o jego budowniczych i zmarłych proboszczach.

Parafia w Kwieciszewie należy do najstarszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Erygowano ją w 1326 roku. Obecna świątynia zbudowana została w 1522 roku z fundacji kapituły gnieźnieńskiej, a jej konsekracja odbyła się w roku 1622. Kościół kilkakrotnie trawiły pożary, po których był odnawiany. W 1945 roku został ponownie spalony przez wycofujących się żołnierzy niemieckich, a następnie w latach 1954-1960 odrestaurowany.

Fot. Studio Foto Pstryk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter