Każde czasy mają swoje wyzwania

„Każde czasy mają swoje wyzwania i swoje trudności. Są dla nas wezwaniem i jakąś formą próby” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas uroczystości odpustowych ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Waliszewie.

Wspólnota parafialna świętowała tego dnia także zakończenie prac renowacyjnych w zabytkowym drewnianym kościele, któremu św. Katarzyna Aleksandryjska patronuje, podobnie jak zauważył w homilii abp Polak, dziewięciu innym świątyniom w archidiecezji gnieźnieńskiej i siedemdziesięciu siedmiu na całym świecie. Przypominając krótko postać męczennicy i okoliczności jej śmierci poniesionej podczas prześladowań zarządzonych przez cesarza Dioklecjana – najkrwawszych i najdłuższych w historii Kościoła – metropolita gnieźnieński przypomniał, że mimo okrutnych męczarni, jakich doświadczyła, nie zaparła się Chrystusa. Bo możliwość prześladowania i odrzucenia – dodał za papieżem Franciszkiem Prymas – muszą brać pod uwagę wszyscy, którzy „idą i głoszą”.

„To trochę przeraża, ale taka jest prawda. Jezus już wtedy, gdy posyłał dwunastu, mówił im przecież, że uczeń nie przewyższa swego nauczyciela, a zatem, jeśli Jego odrzucali i prześladowali, to i was będą. Dziś jednak zapewnia nas, że w takich sytuacjach trzeba nam zawsze pamiętać, że On jest z nami, że nie pozostawia nas samych, że umacnia nas i nam towarzyszy. Wierność Jezusowi i wytrwałość w prześladowaniach, jaką ukazała nam Katarzyna z egipskiej Aleksandrii, dobitnie potwierdza tę wiarę” – stwierdził abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Abp Polak przypomniał też dobrze znaną prawdę, że każde czasy mają swoje wyzwania i trudności. Są dla żyjących w nich ludzi wezwaniem, ale i jakąś formą próby, nawet gdy nie doświadczają bezpośredniej wrogości i udręk. Dziś nikt przecież nie łamie nas kołem, a jednak – powtórzył za papieżem Prymas – i w naszych czasach Pan posyła nas nie tylko jak owce między wilki, ale także jak straże pośród ludzi, którzy nie chcą być przebudzeni z jakiegoś światowego odrętwienia. I do nas, jak niegdyś do swoich uczniów mówi: nie bójcie się. Nie bójcie się tego, kto was wyśmiewa i źle was traktuje, nie bójcie się tego, kto was nie zna lub z pozoru was szanuje, a za plecami zwalcza Ewangelię. A wielu jest dziś takich, którzy w oczy się nam uśmiechają, a za plecami zwalczają Ewangelię. Nie bójcie się. Jezus nie zostawia nas samych, ponieważ jesteśmy dla Niego cenni.

Prymas podziękował też za starania i wysiłek włożony w odnowienie waliszewskiej świątyni. Drewniany kościół zbudowany został w 1759 roku, co potwierdza data znajdująca się na belce tęczowej. Umieszczona tam gotycka grupa Ukrzyżowania datowana jest na pierwszą połowę XV wieku, a więc jest starsza od samej świątyni i tym samym potwierdza istnienie w tym miejscu wcześniejszego domu bożego.

Fot. M. Boruszewska
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter