Jutrznia młodych

Prymas Polski modlił się w katedrze gnieźnieńskiej z młodymi, którzy u grobu i relikwii św. Wojciecha przeżywają swoje diecezjalne święto. Towarzyszy mu hasło „Pełni wesela i Ducha Świętego”, tematyka zaś koncentruje się wokół niepełnosprawności i wolontariatu.

„Spotykając się dziś z osobami niepełnosprawnymi zobaczycie historie ludzi, którzy są dotknięci niepełnosprawnością, ale w których działa moc i miłość Boga. Uczmy się od nich tej siły życia” – mówił do młodych abp Polak.

Prymas nawiązał też do odbywającej się tego dnia w Krakowie beatyfikacji Hanny Chrzanowskiej, świeckiej pielęgniarki, która sama o sobie mówiła, że jest posługaczką i pośredniczką od wszystkiego. „Była Apostołką Bożego Miłosierdzia w codzienności” – mówił abp Polak. „Pomagała bardzo konkretnie. Chodziła do domów chorych i wiecie od czego często zaczynała? Od bardzo prostej rzeczy, od posprzątania, tak, by ci ludzie czuli się w swoim domu dobrze. Tak głosiła Ewangelię. Bardzo konkretnie, prosto i jasno. W codzienności. I w tym jest dla nas przykładem, jak trzeba Ewangelię głosić” – mówił młodym Prymas Polski.

Spotkanie w Gnieźnie podczas głównych uroczystości odpustowych ku czci męczennika jest głównym świętem młodych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Co roku schodzą się i zjeżdżają u relikwii patrona grupy z wielu parafii i dekanatów. Oprócz modlitwy w programie tegorocznego święta są koncerty i warsztaty, które poprowadzą osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Młodzi spotkają się m.in. z piosenkarką Moniką Kuszyńską, drużyną koszykarzy na wózkach z Poznania, siostrami dominikankami prowadzącymi w Mielżynie Dom Pomocy Społecznej dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z członkami wspólnoty „Wiara i Światło”. Młodzież ugości u siebie także Prymas Polski. Do św. Wojciecha pielgrzymują też z Ostrowa Lednickiego harcerze. Tegoroczna peregrynacja ma wymiar ogólnopolski i będzie się odbywać dwoma trasami: „Mieszka i Dąbrówki” oraz „Szlakiem Ottona III i Bolesława Chrobrego”.

 

 

 

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter