Jubileusz w Inowrocławiu

„Tutaj, w twojej parafii, Siostro i Bracie, Bóg liczy na Ciebie z powodu tego, kim jesteś, a nie z powodu tego, co masz” – mówił abp Wojciech Polak podczas obchodów 25-lecia erygowania parafii i 10-lecia poświęcenia kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego.

Jubileuszowe dziękczynienie odbyło się 20 października z udziałem parafian, zaproszonych gości, członków bractw i stowarzyszeń, inowrocławskich proboszczów i kapłanów związanych z parafią. W homilii metropolita gnieźnieński nawiązał zarówno do wezwania erygowanej przed ćwierćwieczem wspólnoty parafialnej, jak i do jej historii i posłannictwa, podkreślając, że parafia jest miejscem, w którym sami, doświadczając Bożego miłosierdzia, mamy odpowiadać na nie konkretnym czynem, zaangażowaniem i uczynkami miłosierdzia.

„Wspólnota parafialna nie może nigdy zatrzymać się tylko na samym kulcie i czci Chrystusa Miłosiernego – tłumaczył. – Jesteście wezwani, aby poprzez konkretną odpowiedź miłości i miłosierdzia ukazywać Jego miłosierne oblicze innym. Przypomnijmy więc sobie, także w tym uroczystym dniu, że za każdym razem kiedy karmimy głodnych i poimy spragnionych, kiedy przyodziewamy osobę nagą i przyjmujemy obcego, kiedy odwiedzamy chorego albo więźnia, czynimy to przecież właśnie Jemu: Chrystusowi Miłosiernemu!” – mówił abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Metropolita gnieźnieński nawiązał też do czytanej tego dnia Ewangelii o celniku Zacheuszu, któremu w spotkaniu z Jezusem przeszkadzał nie tylko niski wzrost, ale coś, z czym i my dzisiaj się borykamy – wstyd i szemrzący tłum. Uważamy się bowiem za ludzi odważnych, ale w zaangażowaniu się, w podejmowaniu konkretnych wyzwań w parafii i Kościele przeszkadza nam właśnie wstyd. Tymczasem – jak mówił do młodych papież Franciszek – trzeba mówić Bogu tak z odwagą, wielkodusznością i całym entuzjazmem serca.

„Potrzeba nam w naszych wspólnotach parafialnych entuzjazmu serca i odwagi. Potrzeba wielkoduszności, by nie zniechęcać siebie i innych narzekaniem, ale ożywić gotowością do podejmowania nowych wyzwań. I w tym przecież wyrażać się najpełniej będzie to, co tak łatwo niekiedy wypowiadamy: Jezu ufam Tobie” – podkreślił abp Polak.

I druga przeszkoda – szemrzący tłum. Trudne czasy i trudni ludzie. Coraz więcej obojętnych, coraz więcej oddalonych od Kościoła. „Nie wolno nam jednak popaść w przygnębienie czy rozpacz. Nie wolno zamknąć się w sobie” – przestrzegał Prymas, dopowiadając, że Boże miłosierdzie zawsze działa.

Inowrocławska parafia pw. Chrystusa Miłosiernego jest jedną z najmłodszych w archidiecezji gnieźnieńskiej. Została erygowana przez abp. Henryka Muszyńskiego w październiku 1993 roku. W 2000 roku ruszyła budowa kościoła na kamieniu węgielnym przywiezionym z Ziemi Świętej i poświęconym w 1999 roku w Bydgoszczy przez św. Jana Pawła II. W październiku 2008 roku odbyła się konsekracja świątyni. Budowniczym kościoła i proboszczem parafii od początku jej istnienia jest ks. kan. Paweł Kowalski, pełniący również funkcję dziekana dekanatu inowrocławskiego I.

Fot. Eugeniusz Budny
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter