Jubileusz diecezji siedleckiej

Prymas Polski przewodniczył Mszy św. z okazji 200-lecia diecezji siedleckiej z udziałem Episkopatu Polski. O duchowej łączności z uczestnikami uroczystości zapewnił również w specjalnym liście papież Franciszek.

Uroczysta Eucharystia sprawowana 9 czerwca w katedrze w Siedlcach pod przewodnictwem abp. Wojciecha Polaka była również zwieńczeniem II synodu diecezji siedleckiej. Słowo pozdrowień do uczestników uroczystości skierował także papież Franciszek. „Dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie na przestrzeni minionego dwusetlecia zaistniało w tej diecezji” – napisał Ojciec Święty. Wspomniał także m.in. o męczeństwie unitów podlaskich i o innych postaciach oddanych krzewieniu wiary w diecezji siedleckiej.

Witając zgromadzonych biskup siedlecki Kazimierz Gurda zachęcił zgromadzonych: „Bądźmy wdzięczni Panu Bogu za świadków wiary w Jezusa Chrystusa, za błogosławionych, którzy pochodzą z ziemi podlaskiej, za męczenników z Pratulina, oddających swoje życie za jedność Kościoła”.

Na początku Mszy św. podpisano statutu II synodu diecezji siedleckiej. W pracach synodalnych omawiano wszystkie dziedziny życia Kościoła na Podlasiu. Homilię wygłosił abp Marek Jędraszewski, który wskazał na znaczenie przekazywania przyszłym pokoleniom przeżywanego i uznawanego przez siebie świata wartości – katolicyzmu i Ojczyzny.

Na zakończenie Mszy św. odbył się akt posłania kaznodziei misyjnych. Jest to jedna z inicjatyw wynikających z synodu i jubileuszu 200-lecia diecezji. Misje ewangelizacyjne obejmą wszystkie parafie i rozpoczną się już w bieżącym roku.

 

Fot. BP KEP
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter