Jan Paweł II wytyczał nam nowe kierunki

„Prowadząc nas do źródeł papież wytyczał nam nowe drogi. To przecież tutaj, w Gnieźnie, na zakończenie swej homilii powiedział: nie pójdziemy w przeszłość, pójdziemy ku przyszłości” – mówił abp Wojciech Polak podczas inauguracji gnieźnieńskich obchodów 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny. 

Msza św. sprawowana 30 maja w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęła także dwudniową konferencję naukową, której organizatorami są: Instytut Pamięci Narodowej, Wydział Teologiczny poznańskiego UAM oraz archidiecezja gnieźnieńska. Spotkanie ma charakter otwarty i podejmuje spektrum zagadnień związanych z historyczną wizytą Jana Pawła II, począwszy od przygotowań i przebiegu po ocenę efektów.

„Cieszę się, że to właśnie Gniezno zostało przez was wybrane, aby jeszcze raz przypomnieć nam wszystkim to pierwsze w naszej Ojczyźnie papieskie przesłanie i jego skutki. Brzmią w nim niewątpliwie słowa nadziei i otuchy, ale też przestrogi, by być wiernym Chrystusowi i nie zwątpić i nie znużyć się, i nie zniechęcić, i samemu nie podcinać korzeni, z których wyrastamy” – mówił abp Polak przyznając, że wypowiedziane wówczas przez papieża słowa „dały decydujący impuls do przełomowych przemian społecznych i politycznych w naszej Ojczyźnie”.

„Słowa te wyznaczyły kierunek, w którym poszliśmy – podkreślił Prymas. – Miały one swoje osadzenie w całym bogactwie naszych dziejów, tak bardzo umiłowanym przez Jana Pawła II, i odsłanianym i odkrywanym nam w tych pamiętnych dniach z jakąś nową mocą i siłą, z całym pięknem i bogactwem naszej przeszłości” – dodał.

homilia Prymasa Polski

 

Prymas stwierdził również, że wybór Polaka na stolicę piotrową, a później jego pielgrzymka do Ojczyzny stała się źródłem radości i nadziei dla Polaków w szarości i smutku wszechpanującego komunizmu, w czasie naznaczonym smutkiem, apatią, beznadzieją i zwątpieniem, że cokolwiek może się zmienić.

„Już wtedy, zaraz po wylądowaniu na płycie warszawskiego lotniska, słysząc Mazurka Dąbrowskiego, papież jasno nam powiedział, że jesteśmy tu razem, gdzie zawsze dochodziła i dochodzi do głosu niestrudzona wola życia narodu: póki my żyjemy. Dochodziła nadzieja nas wszystkich, że Jego obecność pośród nas, stanie się okazją, by ponad płacz i smutek, wznieść nasze serca i głowy, i przyjąć powiew Ducha, który zstąpi na nas i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi! Dochodziła i dochodzi żywa świadomość tego wielkiego dziedzictwa, któremu na imię Polska” – przypomniał abp Polak przywołując wskazany wówczas przez papieża duchowy szlak polskich dziejów, wiodący z piastowskiego Gniezna, przez Jasną Górę zwycięstwa, do Krakowa – od świętego Wojciecha do świętego Stanisława poprzez Bogarodzicę Dziewicę, Bogiem sławioną Maryję.

„Taki był najgłębszy sens tego pierwszego papieskiego pielgrzymowania, aby nas wszystkich przygarnąć do serca Kościoła: do serca Matki Kościoła, której On, Pielgrzym, jak sam mówił, ufa bezgranicznie” – zaznaczył abp Polak przypominając krótko najważniejsze wątki papieskiego nauczania: wierność Chrystusowi i wierze przodków, troskę o wielowiekowe dziedzictwo, duchową jedność chrześcijańskiej Europy i otwartość na powiew Ducha, który przemienia oblicze ziemi.

Po Mszy św. w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie rozpoczął się pierwszy dzień konferencji poświęconej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny.

część I

 

część II

 

Fot. kl. M. Romel, B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter