Inauguracja roku w PWSD

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie zainaugurowało 8 października kolejny 420. rok formacyjny i akademicki. Wspólnocie towarzyszyć będą słowa Maryi z Kany Galilejskiej: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”.

Na roku propedeutycznym formację rozpoczyna 18 alumnów, w tym trzech z archidiecezji gnieźnieńskiej, którzy w czasie inauguracji złożyli uroczyste ślubowanie. Świadkami, obok Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, rektora PWSD ks. dr. Przemysława Kwiatkowskiego, rodziców, księży proboszczów i księży profesorów, byli także klerycy roku propedeutycznego z archidiecezji poznańskiej, diecezji kaliskiej i diecezji bydgoskiej, którzy wspólnie z alumnami z Gniezna odbywać będą okres przygotowawczy w Kaliszu. O jego uruchomieniu wspólnie dla Gniezna, Poznania i Klisza zdecydowali w ubiegłym roku biskupi miejscowych diecezji. W tym roku dołączyła Bydgoszcz.

„To co stare, otwiera się na nowe” – mówił w słowie powitania ks. Przemysław Kwiatkowski nawiązując do obrazu pustych stągwi z Kany Galilejskiej, które Jezus na prośbę swojej Matki kazał napełnić wodą. Te puste stągwie – mówił rektor PWSD – mogą się wielu kojarzyć z przyszłością seminarium, które staje dziś przed pytaniem w jaki sposób, gdzie i dla kogo ma istnieć? Te puste stągwie – kontynuował – to także wyraz niepewności jutra, nienawiści, której doświadczamy, wojny dziejącej się kilkaset kilometrów stąd, ludzkiego cierpienia wydarzającego się gdzieś bardzo blisko. Te puste stągwie – mówił dalej – nie są jednak po to, by „zobaczyć, jak jest beznadziejnie, ale by zobaczyć, jak bardzo potrzebujemy nadziei, tej nadziei, która kosztuje bardzo wiele”.

„Dlatego chcemy wziąć sobie do serca słowa: zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie. Bo jeśli nasze życie ma przekonać kogokolwiek, że świat nie wymknął się Bogu z rąk, że miłość Jezusa nie osłabła, sami potrzebujemy uwierzyć, że jesteśmy błogosławieni kiedy słuchamy słowa Bożego i go przestrzegamy” – podkreślił ks. Kwiatkowski.

Do słów rektora PWSD nawiązał też krótko abp Wojciech Polak przyznając, że każda inauguracja to spojrzenie w przeszłość, ale przede wszystkim spojrzenie z nadzieją w przyszłość, które nie jest „biadaniem nad pustymi stągwiami, ale pójściem drogą Maryi, a więc drogą pełnego zaufania, oddania i zawierzenia Jezusowi”. Abp Polak zwrócił się również do kleryków rozpoczynających rok propedeutyczny, życząc im, by był on owocny i by wraz z rozeznawaniem powołania jeszcze pełniej odnajdywali Jezusa w swoim życiu i sercu.

więcej → inauguracja roku w PWSD

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter