I wy macie swój Nazaret!

Młodzi z archidiecezji gnieźnieńskiej świętowali 29 września wspomnienie swojego patrona św. Stanisława Kostki. Wspólnie z nimi modlili się ich duszpasterze oraz Prymas Polski abp Wojciech Polak. 

„Pamiętacie, jak słyszeliśmy o kobiecie, która ze swoim grzechem przyszła do Chrystusa, a On na powrót uczynił ją piękną? Przeżyliśmy to dzisiaj. Choć po całym dniu wydajecie mi się zmęczeni, to jednak po doświadczeniu przebaczenia jesteście piękni” – mówił do młodych Prymas, który zrezygnował z wcześniej przygotowanego tekstu homilii i chodząc wśród młodych po płycie hali zachęcał ich, by jak 12 –letni Jezus w świątyni, a potem ich patron św. Stanisław Kostka, mieli odwagę powiedzieć sobie „muszę być w tym, co jest Boże”.

„To nie jest nakaz, to musi być pragnienie. To rozpoznaję jako najistotniejsze w życiu, nawet gdyby inni tego nie rozumieli. Być złączonym z Jezusem. To jest fundament wszystkiego” – podkreślił Prymas dopowiadając, że na tym fundamencie trzeba budować swoje życie, wzrastać i dojrzewać.

„Bycie umiłowanym synem czy córką Boga, bycie uczniem, wzrastanie, musi się jednak sprawdzać w konkrecie życia, a nie w marzeniach, pragnieniach czy słowach” – wskazał dalej abp Polak tłumacząc, że i Jezus po odnalezieniu w świątyni wrócił z rodzicami do Nazaretu i tam dojrzewał w mądrości i łasce u Boga i u ludzi.

„I ty masz swój Nazaret, do którego dzisiaj wrócisz” – mówił metropolita gnieźnieński dodając, że właśnie w zwyczajnej codzienności, pośród najbliższych, w domu i szkole trzeba „chcieć być w tym, co Boże”.

Tłumaczył też młodym, że to wzrastanie i dojrzewanie musi odbywać się we wspólnocie, wśród innych, bo człowiek dojrzały nie jest samolubnym buntownikiem, ale potrafi być z drugimi i razem z nimi budować wspólnotę.

tekst homilii Prymasa Polski (niewygłoszony)

Młodzi spędzili we Wrześni cały dzień. Spotkanie zorganizowano w hali sportowej Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1. Po wstępie muzycznym i tanecznej rozgrzewce wysłuchali konferencji franciszkanina o. Kordiana Szwarca OFM, a po przerwie obiadowej wzięli udział w nabożeństwie pokutnym i adoracji Najświętszego Sakramentu. Wśród spowiedników był też abp Polak, który wcześniej sam skorzystał z sakramentu pokuty i pojednania. Popołudniową część spotkania zakończyło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem, który Prymas niósł wśród modlącej się w hali młodzieży.

Uczestnikom „Kostki” jak popularnie nazywane jest diecezjalne święto młodych, towarzyszyły dwa zespoły muzyczne. Oprawę nabożeństw i kończącej świętowanie Mszy św. przygotował zespół „Nowa Pieśń” z Inowrocławia, a do tańca i wspólnego śpiewu w czasie koncertu porwał wszystkich zespół „niemaGOtu”, znany m.in. z hymnu ŚDM 2016 „Błogosławieni miłosierni”.

Tegorocznemu spotkaniu młodych towarzyszyło hasło „Oto ja – uczeń”. Młodzi rozważali znaczenie tej deklaracji także w kontekście życia i przykładu swojego patrona św. Stanisława Kostki, który zmarł przed 450 laty, w wieku 18 lat, niedługo po złożeniu ślubów zakonnych.

Transmisje Live HD

 

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter