Modlitwa na rozpoczęcie nawiedzenia MB Jasnogórskiej, 23.04.2022 Gniezno

Modlitwa wypowiedziana przez Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka podczas powitania kopii Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczynającego peregrynację po parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej, 23 kwietnia 2022, I Nieszpory o św. Wojciechu, uroczystości odpustowe, katedra gnieźnieńska. 

Wielka Boga-Człowieka Matko! Bogurodzico Dziewico, Pani Jasnogórska! Witamy Cię pośród nas, tu na Wzgórzu Lecha, gdzie od wieków rozbrzmiewa hymn „Bogarodzica”. Słowami tej pieśni przyzywali Twojej opieki nasi przodkowie. Słowami tej pieśni i my dziś prosimy: „Usłysz głosy, napełń myśli człowiecze”.

Święta Boża Wędrowniczko! Rozpoczynasz pielgrzymkę w naszym świętowojciechowym Kościele. Szeroko otwieramy się na Ciebie, bo bardzo potrzebujemy Twoich matczynych nawiedzin. Potrzebujemy Twojego wstawiennictwa i Twojej opieki. Potrzebujemy Twego wrażliwego serca, które wysłucha naszych zbolałych serc i nauczy prawdziwie kochać. Potrzebujmy Twojego spojrzenia, by nasze oczy spotkały się z Twoimi oczami, z których wypływa tyle bliskości, czułości i zrozumienia. Potrzebujemy także Twoich rąk, które nas przygarną i na nowo wskażą drogę do Twojego Syna, naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.

Matko Pokoju! Nawiedzasz nas w czasie, kiedy u naszych sióstr i braci w Ukrainie nie milknie przeraźliwy huk bomb i rakiet. Spójrz, Matko, na wszystkie ofiary tej wojny, na zalęknione i rozdzielone rodziny, na osoby starsze, na łzy uciekających i przerażonych dzieci. Pani Jasnogórska, Ty znasz wszystkie nasze niepokoje. Pomóż nam ten niespokojny czas przeżyć z ufnością i wiarą. Wierzymy, że pragniesz wejść we wszystkie nasze niepokoje, bóle i cierpienia. Wiemy, że pragniesz wypraszać nam u Twego Syna dar pokoju. Gdzie Ty jesteś, tam zawsze wschodzi światło nadziei. Prosimy Cię, pamiętaj także o górnikach i ich rodzinach. Przyjdź im z pomocą.

Dziś, za Twoim synem, błogosławionym Prymasem Stefanem Wyszyńskim, wołamy do Ciebie: „Na Wzgórzu Lecha, w Gnieźnie orłów białych, jesteśmy tym mocniej zobowiązani dziękować Tobie za wszystko, co uczyniłaś przez wstawiennictwo swoje u Syna dla każdego Polaka, dla każdej Polki, dla każdej rodziny, dla całego Narodu, dla naszej Ojczyzny”. Dziękujemy Tobie Bogarodzico i prosimy – nawiedź nas i umocnij naszą wiarę. Prowadź nas do Twego Syna. Amen

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter