Gnieźnieńska Droga Krzyżowa

„Chrystus obejmując krzyż, obejmuje każdą i każdego z nas, by nam powiedzieć, że jest miłość większa niż śmierć, grzech, strach i nienawiść” – mówił abp Wojciech Polak na zakończenie Drogi Krzyżowej, która w piątkowy wieczór 7 kwietnia przeszła ulicami miasta św. Wojciecha.

Tegoroczne rozważania przygotowała gnieźnieńska parafia pw. św. Bogumiła. Wraz z metropolitą gnieźnieńskim za krzyżem niesionym przez duchowieństwo, wiernych, osoby konsekrowane i młodzież podążali również: abp senior Józef Kowalczyk, bp senior Bogdan Wojtuś, kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz gnieźnieńscy duchowni. W pasyjnym nabożeństwie jak co roku uczestniczyli także klerycy i profesorowie gnieźnieńskiego seminarium duchownego, siostry zakonne, skauci Europy oraz liczni mieszkańcy Gniezna. Nabożeństwo rozpoczęło się tradycyjnie przy kościele garnizonowym skąd jego uczestnicy, podążając do kolejnych stacji, przeszli do bazyliki prymasowskiej, gdzie błogosławieństwa udzielił wszystkim abp Wojciech Polak. Droga Krzyżowa – jak mówił – pokazuje nam, że istnieje miłość większa niż śmierć i grzech, że istnieje miłość, która obejmuje wszystkie człowiecze  trudności, słabości i lęki.

„Chrystus obejmując krzyż, obejmuje wszystkie nasze ludzkie sytuacje, sytuacje naszego Kościoła świętowojciechowego, sytuacje naszych rodzin, osób samotnych, cierpiących, chorych i doświadczanych pokusami. Obejmuje młodzież i dzieci. Obejmuje każdą i każdego z nas, wszystkie nasze trudne doświadczenia. Dziś w sposób szczególny obejmuje ofiary tragicznych zdarzeń w Sztokholmie, gdzie kilka godzin wcześniej ciężarówka wjechała w tłum ludzi. Po raz kolejny. Aby przestraszyć, aby pokazać, że śmierć może królować, że nienawiść będzie miała ostatnie słowo. Chrystus obejmuje krzyż – kontynuował Prymas – aby nam powiedzieć, że jest miłość większa niż ten strach, niż śmierć i niż grzech, niż ludzka nienawiść, że jest miłość, która wszystko zwycięża” – podkreślił.  „Życzę wszystkim – mówił dalej – abyśmy wchodząc w doświadczenie Wielkiego Tygodnia, w doświadczenie Wielkiego Czwartku, Wielkiego Piątku, Soboty, Wigilii Paschalnej i Świąt Wielkanocnych, potrafili otworzyć nasze serca na tę potężną miłość. Chciejmy je otworzyć. Idźmy pod krzyż” – prosił Prymas Polski. Na koniec, wspólnie z wszystkimi, odśpiewał Apel Jasnogórski.

 

 

 Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter