Gdzie Duch Święty, tam radość

„Duch Święty wydobywa z nas wszystko, co najlepsze” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas jubileuszowego X Festiwalu Twórczości Religijnej Osób Niepełnosprawnych w Gnieźnie. Przegląd odbywa się cyklicznie i nawiązuje każdorazowo do tematu trwającego roku duszpasterskiego.

W tym roku odbył się 22 maja pod hasłem: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 uczestników z różnych placówek działających na terenie archidiecezji gnieźnieńskiej. Wszystkich witał Prymas Polski abp Wojciech Polak.

„Chciałbym wam bardzo podziękować za waszą dzisiejszą obecność i za obecność podczas święta młodych w czasie tegorocznego odpustu św. Wojciecha. Były to bardzo piękne, bardzo twórcze, bardzo radosne warsztaty i muszę powiedzieć, że bardzo wiele młodych ludzi nauczyliście” – mówił abp Wojciech Polak zapraszając wszystkich ponownie do Gniezna w roku przyszłym.

Podziękował też niepełnosprawnym artystom za zaangażowanie i wysiłek włożony w przygotowanie piosenek, choreografii, kostiumów i prac plastycznych.

„Są one wszystkie owocem serca napełnionego Duchem Świętym. Tam gdzie jest Duch Święty, tam jest radość. On jest Tym, który wydobywa z nas wszystko, co najlepsze, wszystkie talenty i zdolności” – mówił Prymas Polski.

Na scenie wystąpiły zespoły z trzynastu placówek kościelnych, publicznych i niepublicznych: Domów Pomocy Społecznej, Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Szkół Specjalnych i Specjalnych Ośrodków Szkolno-Wychowawczych. Każda z grup kolejno prezentowała przygotowaną piosenkę lub scenkę, a później oklaskiwała koleżanki i kolegów z pozostałych placówek.

Nie brakowało tańców, śpiewów i żartów. Spotkanie z wielkim uśmiechem i sercem prowadził diecezjalny duszpasterz osób niepełnosprawnych ks. Rafał Białek. Każdy z uczestników otrzymał też drobny upominek. Zaakcentowana została także obchodzona w tym roku 100. rocznica odzyskania niepodległości. Specjalne koszulki przypominające o tej ważnej dacie założyli członkowie Wspólnoty Wiara i Światło „Promyczki” z Wrześni. Festiwal zorganizował Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie, a wsparcia udzieliły: Centrum Edukacyjno-Formacyjne w Gnieźnie, Starostwo Powiatowe w Gnieźnie oraz Wydawnictwo Gaudentinum.

 

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter