
Cześć ich pamięci
Prochy trzech pierwszych Prezydentów RP na uchodźctwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego spoczęły w Mauzoleum w podziemiach Świątyni Opatrzności Bożej.
Sprowadzenie do Polski prochów Prezydentów RP na uchodźstwie jest symbolicznym zamknięciem trwających od 2018 r. obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
„Pochówek Prezydentów RP na uchodźctwie symbolicznie zamknie ich emigrację” – mówił przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki rozpoczynając Mszę św. poprzedzającą uroczysty pochówek. Homilię podczas Eucharystii wygłosił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.
„Ostatecznym sensem życia ludzkiego jest bycie darem bezinteresownym dla innych ludzi w imię słów: «Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych moich braci najmniejszych, Mnieście uczynili» – mówił pytając: „Któż bardziej nie realizuje tych słów niż człowiek oddany dobru wspólnemu, żyjący w zgodzie z wezwaniem prawego sumienia, człowiek wysoko postawiony w życiu społecznym i politycznym: prezydent, urzędnik, pracownik, ale też matka i ojciec?” – zaznaczył przypominając krótko sylwetki zmarłych Prezydentów i wyrażając przekonanie, że szli taką właśnie drogą.
Po Mszy św. głos zabrał Prezydent RP Andrzej Duda oraz premier RP Matusz Morawiecki.
„Dziś są tutaj. Dziś są na swoim miejscu. Dziś wrócili do ojczyzny, z której musieli kiedyś przymusowa wyjechać. Tej ojczyzny, którą przenieśli w sobie, którą nieśli mimo szyderstw, mimo rechotu komunistów, którzy wyśmiewali się z nich. Podobnie, jak i wielu innych. Oni cały czas wierzyli, że oni niosą w sobie wolną, suwerenną, niepodległą Polskę i że ta Polska na tej ziemi jeszcze taka będzie. I się nie pomylili – mówił Andrzej Duda. ” – mówił Andrzej Duda.
W kondukcie żałobnym trumny zmarłych Prezydentów przeniesione zostały do Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie w podziemiach świątyni. Modlitwie nad trumnami przewodniczył Prymas Polski abp. Wojciech Polak, który udzielił też zgromadzonym błogosławieństwa.
Trumny zmarłych prezydentów złożone zostały w sarkofagach. W trakcie ceremonii zabrzmiały pieśni „Gaude Mater, „Bogurodzica”, „Rota” oraz „Modlitwa obozowa”. Oddana też została salwa honorowa.