…przyjdź Królestwo Twoje

„Królestwo Chrystusa jest królestwem sprawiedliwości, miłości i pokoju. Nie jest więc osadzone, jak inne, na sile czy zdobytej potędze, na absolutnej władzy czy demokratycznej większości, ale na krwi Tego, który nas miłuje”.

Przed pułapką postrzegania Chrystusa jako króla dalekich zaświatów, jak i wciąż pociągającą tak wielu ludzi wizją Jego panowania w ziemskim rozumieniu i według reguł tego świata przestrzegał Prymas Polski abp Wojciech Polak w obchodzoną w niedzielę 25 listopada uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Metropolita gnieźnieński celebrował Mszę św. w zabytkowym kościele w Długiej Goślinie, gdzie na dorocznym zjeździe gościła Akcja Katolicka Archidiecezji Gnieźnieńskiej obchodząca tego dnia swoje święto patronalne. W homilii, wskazując na powyższe błędne pojmowanie Królestwa Bożego Prymas przyznał, że w pierwszym przypadku kończy się ono utożsamianiem Chrystusa z władcą obcego nam świata, w drugim sprzyja pokusie, by „używać” Go do czynienia porządków według logiki tego świata. Ta zaś daleka jest od Ewangelii i opiera się na ambicji, rywalizacji, strachu i manipulacji.

„Królestwo Chrystusa jest królestwem sprawiedliwości, miłości i pokoju. Nie jest więc osadzone, jak inne, na sile czy zdobytej potędze, na absolutnej władzy czy demokratycznej większości, ale na krwi Tego, który nas miłuje” – podkreślił abp Polak. Stwierdził również, że nie sposób zrozumieć Chrystusa bez Królestwa, które on przyniósł. „Nie można również zrozumieć człowieka, a raczej to człowiek sam siebie nie zrozumie i siebie nie pojmie, bez odpowiedzi na Chrystusowe wezwanie: starajcie się naprzód o królestwo Boga i o Jego sprawiedliwość” – wskazał.

homilia Prymasa Polski

Prymas przypomniał również, że uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata jest konkretnym wezwaniem do budowania Królestwa Bożego i że budowanie to nie oznacza – jak uczy w swojej adhortacji o powołaniu do świętości papież Franciszek – izolacji, unikania drugiego, odrzucania działalności i szukania wyłącznie modlitwy.

„Jesteśmy przecież powołani do życia kontemplacją pośród działania i uświęcamy się w odpowiedzialnym i hojnym wypełnianiu naszej misji. Mamy więc budować Królestwo Boże poprzez naszą czynną miłość, poprzez nasze zaangażowanie i codzienną, odważną odpowiedź na nasze powołanie, a także przez cierpliwe podążanie drogami dobra, pojednania i przebaczenia” – wskazał metropolita gnieźnieński.

Wspomniał też inicjatora i propagatora Akcji Katolickiej papieża Piusa XI, który w czasie odradzania się państwa polskiego po zaborach był nuncjuszem apostolskim w Polsce. Widział on w Akcji Katolickiej konkretną odpowiedź Kościoła na rodzące się wówczas ekstremizmy nacjonalistycznego fundamentalizmu i bezbożnego komunizmu.

„Ukazywał w ten sposób, że w świecie wystawionym na tak łatwą manipulację różnych sił politycznych, potrzeba ludzi wiernych Kościołowi i prawdziwie zdolnych zachować dystans wobec królestw tego świata” – podkreślił abp Polak apelując do członków Akcji Katolickiej, by działając w świecie pozostali wierni swojemu charyzmatowi.

 

Transmisje HD
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter