Z młodymi w Taizé

Prymas Polski wraz z młodzieżą z archidiecezji gnieźnieńskiej gości w ekumenicznej wiosce Taizé, uczestnicząc wraz z nimi i ich rówieśnikami z całego świata w codziennych modlitwach i zajęciach.

To pierwszy dłuższy pobyt abp. Wojciecha Polaka w Taizé i pierwszy taki wakacyjny wyjazd z młodymi. Wszyscy wyruszyli wspólnie busem z Gniezna w sobotę 8 lipca. Oprócz Prymasa Polski młodym towarzyszy także ich diecezjalny duszpasterz ks. Wojciech Orzechowski. Na miejsce dotarli w niedzielę 9 lipca. Tego dnia Prymas Polski przewodniczył w kościele Pojednania Mszy św. z udziałem ponad 3 tysięcy młodych ludzi z 30 krajów świata. Jak przyznał, było to niezwykłe „doświadczenie Wieczernika”, kiedy wszyscy gromadzą się wokół Jezusa, Jego słowa i Eucharystii.

Prymas spędzi z młodymi w Taizé tydzień. Jak przyznaje, nie zamierza się izolować. Chce poznać atmosferę i ducha miejsca, a przede wszystkim tych, którzy tam przyjeżdżają. Wspólnie z nimi będzie uczestniczyć w modlitwach, warsztatach, zajęciach i posiłkach. Spotka się także z mieszkającymi we wspólnocie braćmi, co – jak przyznaje – jest dla niego zawsze wielkim przeżyciem. Sam pomysł wyjazdu zrodził się podczas wiosennego pobytu braci w Gnieźnie. Nie bez znaczenia było także doświadczenie Światowych Dni Młodzieży. Na najbliższe Prymas nie może pojechać, młodzi poprosili więc o rekompensatę w wakacje. „Przyjąłem to wyzwanie” – przyznaje abp Polak.

 

Fot. ks. M. Kulczynski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter