Bogarodzico, czekamy!

„Czekamy na Ciebie Maryjo jak czeka się na powracającą Matkę” – Prymas Polski wraz z kapłanami, osobami konsekrowanymi i wiernymi zaprosił Matkę Bożą w kopii Jej cudownego Wizerunku do nawiedzenia parafii i wspólnot archidiecezji gnieźnieńskiej. 

Ikona Nawiedzenia przybędzie do archidiecezji gnieźnieńskiej w październiku przyszłego roku z archidiecezji poznańskiej, gdzie obecnie peregrynuje. Dobrym zwyczajem jest jednak, by wcześniej Matkę Bożą do siebie zaprosić. Stąd niedzielna pielgrzymka (6 października), w której uczestniczyło ponad 1800 osób – małżonków, rodzin, osób młodych, samotnych, konsekrowanych, kleryków i księży ze wszystkich dekanatów archidiecezji gnieźnieńskiej.

„Przychodzimy do Ciebie Maryjo razem z naszymi gnieźnieńskimi świętymi: Wojciechem, Radzymem, Bogumiłem i Jolentą. To od nich chcemy uczyć się świadectwa wiary, z ich rąk ją przyjmować jako dziedzictwo, które trzeba nam przenieść w przyszłość. To jest tajemnica i zadanie Kościoła gnieźnieńskiego, które wyznaczył nam św. Jan Paweł II. Mówił przecież, że nie pójdziemy w przeszłość, ale pójdziemy ku przyszłości. Z Tobą Bogarodzico i z naszymi świętymi pójdziemy ku przyszłości, którą jest Chrystus” – mówił czasie Apelu Jasnogórskiego Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Apel Jasnogórski był drugim punktem nocnego czuwania wiernych z archidiecezji gnieźnieńskiej w jasnogórskim sanktuarium. Wcześniej wysłuchali oni konferencji tematycznej. W czasie nabożeństwa zapalona została świeca nawiedzenia, która teraz płonąć będzie w bazylice prymasowskiej, i której światło – jak mówił abp Polak – zaniesione zostanie do wszystkich parafii archidiecezji gnieźnieńskiej, aby rozświetlało czas oczekiwania na przybycie Matki Bożej.

„Prosimy, przyjdź i przynieś nam Jezusa, przynieś Go na nowo do naszych rodzin, do naszych wspólnot, do naszych parafii. Przynieś Go i pomóż nam skupić się na Jezusie, żyć dla Jezusa, głosić Jezusa” – prosił w czasie apelu metropolita gnieźnieński.

Prymas nawiązał też do hasła nawiedzenie: „Bogarodzica”, które – jak tłumaczył – nie jest tylko pieśnią przeszłości i zabytkiem kultury, ale jest polskim Credo, jest wyznaniem wiary, wciąż aktualnym orędziem i dokumentem życia, który nadal nas zobowiązuje.

TV Trwam

Po Apelu rozpoczęło się modlitewne czuwanie, które trwało do północy i było prowadzone przez pielgrzymów z czterech rejonów duszpasterskich archidiecezji gnieźnieńskiej: inowrocławskiego, wągrowieckiego, wrzesińskiego i gnieźnieńskiego. O północy rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem Prymasa Polski, koncelebrowana przez przybyłych wraz z wiernymi kapłanów.

W homilii abp Wojciech Polak przypomniał ideę nawiedzenia, które w pierwotnych planach kard. Stefana Wyszyńskiego miało być przygotowaniem Polaków do obchodów Milenium Chrztu Polski, a które faktycznie nigdy się nie skończyło. Przywołując ówczesne słowa Prymasa Tysiąclecia i kard. Karola Wojtyły, pamiętne aresztowanie Obrazu, wymowną peregrynację po Polsce pustych ram Obrazu, podkreślił, że tak, jak wówczas, tak i dziś nie o samo malowidło chodzi, ale o spotkanie z Maryją, które przemienia ludzkie serca i życie.

„Na niewiele się zda nawiedzenie Maryi, jeśli zatrzymamy się jedynie na wdzięcznym wspominaniu przeszłości czy na samych zewnętrznych uroczystościach” – przestrzegał abp Polak powtarzając za papieżem Franciszkiem, że w każdej i w każdym z nas musi się dokonać przejście wewnętrzne, Pascha serca ku stylowi Bożemu ucieleśnionemu przez Maryję.

„Działać w miłości i w bliskości towarzyszyć, z prostym i otwartym sercem. Taki jest styl Boży ucieleśniony przez Maryję. Taki jest styl życia Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Taki jest styl Tej, która do nas przychodzi” – podkreślił abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Msza św. w jasnogórskim sanktuarium zakończyła pielgrzymkę otwierającą archidiecezjalne przygotowanie do nawiedzenia, część pielgrzymów, wraz z Prymasem, pozostała jednak na Jasnej Górze i w poniedziałek rano, w święto Matki Bożej Różańcowej (7 października), uczestniczyła w Drodze Krzyżowej na Jasnogórskich Wałach i w Eucharystii.

Peregrynacja kopii cudownego obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji gnieźnieńskiej rozpocznie się 3 października 2020 roku i potrwa do sierpnia 2021 roku. Wizerunek przybędzie do Inowrocławia z archidiecezji poznańskiej, wędrówkę zaś zakończy w bazylice prymasowskiej.

Wiernych do nawiedzenia przygotowywać będzie 9-miesięczna nowenna, która rozpocznie się w parafiach w grudniu tego roku i potrwa do września 2020 roku. W ramach parafialnego oczekiwania we wspólnotach odbędą się też rekolekcje lub misje święte bezpośrednio przed przybyciem Obrazu. W każdej ze wspólnot będzie on gościć jeden dzień. Obraz nawiedzi też klasztory, seminarium duchowne, domy pomocy społecznej, Dom Księży Seniorów i inne miejsca i placówki, do których zostanie zaproszony.

Archidiecezja gnieźnieńska będzie przedostatnią diecezją, która przyjmie Wizerunek.  Po Gnieźnie nawiedzi on jeszcze diecezję włocławską.

Fot. ks. P. Kowalski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter