Boga trzeba mieć nie tylko na ustach

„Eucharystia jest zobowiązaniem. Nie wolno nam powtarzać, jak przysłowiową mantrę: Panie, Panie, a nie żyć tym, co mówi do nas Jezus” – przypomniał abp Wojciech Polak podczas zakończenie Oktawy Bożego Ciała w Wągrowcu.

Metropolita gnieźnieński odprawił Mszę św. i przewodniczył procesji eucharystycznej w wągrowieckiej parafii pw. bł. Michała Kozala. Wspólnota świętowała tego dnia także 30. rocznicę powstania. W homilii Prymas Polski przestrzegał za papieżem Franciszkiem przed biernym i rutynowym traktowaniem Eucharystii.

„Nie wolno nam przyzwyczaić się do Eucharystii i iść do Komunii świętej jakby z nawyku” – cytował, dodając, że obchodzona przed tygodniem uroczystość Bożego Ciała, jak i następująca po niej oktawa są okazją do odnowienia naszego szacunku i czci dla Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie.

„Są też przypomnieniem, że Eucharystia nas zobowiązuje. Zobowiązuje nas obecność Pana, której świadomość ma być nie tylko na naszych ustach, ale nade wszystko w naszym sercu, w naszym życiu, w naszych decyzjach i wyborach. Nie wolno nam powtarzać jak przysłowiową mantrę: Panie, Panie, a nie żyć tym, co mówi do nas Jezus” – stwierdził abp Polak.

homilia Prymasa Polski

Nawiązał też do świętowanej 30. rocznicy erygowania parafii, przypominając, że wspólnota parafialna nie jest braterskim związkiem czy grupą ludzi dzielących te same pasje i zainteresowania.

„My jesteśmy Ciałem Chrystusa. Kościół jest Ciałem Chrystusa” – mówił abp Polak dopowiadając za papieżem Franciszkiem, że Duch Święty, wzbudza w każdym i w każdej z nas nowe życie Zmartwychwstałego i stawia nas jeden obok drugiego, jeden w służbie drugiego i dla wsparcia drugiego.

„I w tym wypadku, podobnie jak w wypadku Eucharystii, pojawia się ostrzeżenie, by nie żyć tą prawdą w sposób rutynowy, nie przyzwyczaić się do niej i na nią po prostu nie zobojętnieć” – przestrzegał dodając, że w parze z tą przestrogą idzie też wezwanie do odnowienia naszej przynależności i naszego zaangażowania w Kościele. To postawa wymagająca – przyznał dalej – dokonuje się bowiem nie w warunkach idealnych, ale wobec naszych własnych i cudzych emocji, ambicji i punktów widzenia, wobec cierpienia, upokorzenia, małostkowości i lekceważenia.

„Zamiast budować i rozwijać Kościół jako ciało Chrystusa rozbija się go na wiele części, rozczłonkowuje” – powtórzył raz jeszcze za papieżem abp Polak, dodając, że tym bardziej potrzeba nam nawrócenia i odnowienia naszego „amen” dla Ciała Chrystusa – Kościoła i dla Eucharystii, która jest sercem i centrum każdej żywej wspólnoty parafialnej.

„Eucharystia jest żywym sercem Kościoła. Ona jest też sercem parafii. Ona nas jednoczy i czyni prawdziwie jednym ciałem w Jezusie Chrystusie. Będąc bowiem prawdziwie jedno z Nim, potrafimy rozpoznać, zrozumieć i przyjąć wezwanie do jedności między sobą” – mówił na koniec abp Polak.

Parafia pw. bł. Michała Kozala BM w Wągrowcu erygowana została 27 czerwca 1989 roku przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa z myślą o mieszkańcach powstającego nowego osiedla. Pierwszym proboszczem wspólnoty z zadaniem budowania jej zarówno duchowo jak i materialnie został ks. Stefan Kałmucki. To ostatnie zadanie, obejmujące przede wszystkim budowę kościoła, podjął i sfinalizował jego następca i obecny proboszcz ks. Witold Chmielewski. W 2005 roku miało miejsce poświęcenie i wmurowanie kamienia węgielnego, który wyjęto z podziemi katedry gnieźnieńskiej, z okolic grobu św. Wojciecha. W 2011 roku kościół został otwarty dla wiernych. Cztery lata później poświęcono nowy dom parafialny.

 

Fot. Andrzej Grochowalski

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter