Błogosławieństwo na drogę

Z błogosławieństwem Prymasa Polski na Jasną Górę wyruszyła 3 sierpnia VIII Gnieźnieńska Pielgrzymka Rowerowa. Grupa liczy trzydziestu dziewięciu pątników. Do celu dotrą 5 sierpnia, razem z pielgrzymami pieszymi.

Pielgrzymka rusza oficjalnie z Gniezna, jej uczestnicy pochodzą jednak z różnych części archidiecezji, a nawet spoza jej granic. Cześć z nich, razem z duchowym przewodnikiem ks. kan. Tomaszem Głuszakiem, wyruszyła już 2 sierpnia z Rogowa, by dotrzeć najpierw do Gniezna i stąd, wspólnie z pozostałymi pielgrzymami, ruszyć na pątniczy szlak rowerowy.

„Wpisujemy się w program tegorocznego archidiecezjalnego pielgrzymowania, któremu towarzyszy hasło «Oto ja». Są to słowa Maryi wypowiedziane w chwili zwiastowania. Podobnie  jak grupy piesze rozważać będziemy owoce Ducha Świętego. Każdy dzień zaczynać będziemy jutrznią, a kończyć Apelem Jasnogórskim. Codziennie też będziemy uczestniczyć w Mszy św., zatrzymywać się na odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia, a podczas postojów, oprócz oddechu i pokrzepienia sił, będziemy odmawiać dziesiątkę różańca świętego” – poinformował ks. Tomasz Głuszak.

Pielgrzymi wyruszyli rano po Mszy św. sprawowanej w gnieźnieńskim kościele pw. św. Michała Archanioła. Później modlili się na grobie inicjatora rowerowego pielgrzymowania śp. ks. Waldemara Radeckiego, a przed wyjazdem z Gniezna odwiedzili Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, który udzielił im błogosławieństwa na drogę.

„Pielgrzymka rowerowa, podobnie jak pielgrzymka piesza, to przede wszystkim rekolekcje w drodze. To modlitwa, wspólnota i czas duchowego wzrastania” – mówił abp Wojciech Polak życząc pielgrzymom bezpiecznej drogi i przypominając, że ich pielgrzymowanie rozpoczyna się w dniu 95. rocznicy święceń kapłańskich kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas prosił też pielgrzymów, by w modlitwie pamiętali o nim, o pielgrzymach pieszych i całej archidiecezji gnieźnieńskiej.

W pielgrzymkowej grupie rowerowej oprócz mieszkańców Gniezna i okolic są także pielgrzymi z Rogowa, Wrześni, Strzałkowa, Inowrocławia i okolic Pobiedzisk. Pątnicy mają ze sobą cząstkę krzyża, który zgodnie z kilkudziesięcioletnią tradycją składany jest na jasnogórskim szczycie po wejściu wszystkich grup z archidiecezji gnieźnieńskiej. Przed nimi trzy dni drogi. Dziś dotrą do Kalisza.

W drodze na Jasną Górę jest też rowerowa pielgrzymka ze Strzelna. Wszystkie pielgrzymkowe grupy z archidiecezji gnieźnieńskiej – rowerowe i piesze – staną na Jasnej Górze 5 sierpnia. U celu powita ich Prymas Polski. W święto Przemienienia Pańskiego 6 sierpnia metropolita gnieźnieński odprawi Mszę św. na zakończenie tegorocznej pielgrzymki.

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter