Biskupi na rekolekcjach

„Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” – to temat rekolekcji Episkopatu Polski, które odbywają się na Jasnej Górze w dniach 18-21 listopada. „Ten czas jest naszym zatrzymaniem w drodze” – mówi abp Wojciech Polak. 

Rekolekcje biskupów rozpoczęły się w poniedziałek 18 listopada. Wieczorem biskupi odśpiewali hymn do Ducha Świętego „Veni Creator”. W ciągu czterech dni wysłuchają ośmiu konferencji poświęconych Eucharystii. W programie zaplanowano codzienną Mszę świętą, wspólną modlitwę brewiarzową oraz Adorację Najświętszego Sakramentu i Apel Jasnogórski. Środa będzie dla biskupów tradycyjnie dniem sakramentu pokuty i pojednania.

„Każdy czas rekolekcji jest naszym zatrzymaniem w drodze na modlitwie, adoracji i osobistym spotkaniu z Jezusem” – mówi Prymas Polski wskazując, że bardzo ważne jest przeżycie tego czasu w braterskiej wspólnocie Księży Biskupów. „Słuchamy Bożego Słowa jako pasterze Kościoła. Najpierw sami pragniemy to Słowo przyjąć i tym słowem żyć, nawracając się ku niemu. Ważnym elementem każdych rekolekcji jest sakrament pojednania i pokuty, kiedy stajemy w pełnej prawdzie przed Panem” – wyjaśnia abp Polak.

Metropolita gnieźnieński przyznaje, że bardzo istotny jest fakt, iż tegoroczne rekolekcje poświęcone są tajemnicy Eucharystii, którą – jak podkreśla – „jako kapłani codziennie przeżywamy i celebrujemy, i z której także w sensie sakramentalnym wyrastamy jako kapłani i jako Kościół. Przypomina również, że Eucharystii poświęcony będzie rozpoczynający się w pierwsza niedzielę Adwentu nowy rok duszpasterski i liturgiczny.

Tegorocznym rekolekcjonistą jest o. dr Wojciech Giertych, dominikanin, teolog Domu Papieskiego, Konsultor Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Cykl nauk rekolekcyjnych zatytułowanych „Eucharystia radosnym udziałem w ofierze Chrystusa” zamknie wygłoszona ostatniego dnia konferencja na temat „Pater noster” („Ojcze nasz”). Oprócz konferencji rekolekcjonista wygłosi również homilie podczas Mszy świętych. Tradycyjnie podczas rekolekcji, uczestniczący w nich biskupi oglądają film. Tym razem będzie to projekcja filmu „Nieplanowane”. Biskupi obejrzą go 19 listopada przed Apelem Jasnogórskim.

Rekolekcje biskupów po raz pierwszy odbyły się na Jasnej Górze w 1946 roku. Zwyczaj regularnie odbywających się dorocznych rekolekcji wprowadził na stałe do kalendarze Episkopatu Prymas Polski Kardynał Stefan Wyszyński w roku 1950.

BP KEP, KAI
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter