Adios Chitré! Gracias!

Dobiegły końca dni w diecezjach przygotowujące młodych do centralnego spotkania z papieżem Franciszkiem. Ten pełen radości czas zakończyła w Chitré międzynarodowa Msza święta i wielka parada na ulicach miasta

Sobotnia Eucharystia (19 stycznia) celebrowana była na Campo Immacolata, rozległym terenie poza miastem, który porównać można do naszej Lednicy i który również stanowi miejsce spotkań młodych Panamczyków. We wspólnej modlitwie uczestniczyli wszyscy młodzi pielgrzymi goszczeni przez diecezję Chitrè, łącznie prawie 10 tysięcy osób. Mszy św. przewodniczył bp Rafael Valdivieso Miranda, ordynariusz diecezji Chitré, a koncelebrowali towarzyszący młodym kapłani i biskupi m.in. Prymas Polski abp Wojciech Polak, abp Marek Jędraszewski z Krakowa, biskup pomocniczy radomski Piotr Turzyński i biskup pomocniczy wrocławski Andrzej Siemieniewski. Pod koniec liturgii, w podzięce za piękne przyjęcie i serdeczną gościnę, Polacy przekazali na ręce bp. Rafaela Valdevieso ornat, a także medal i album papieski. Po Mszy św. na cześć młodych z całego świata odbyła się barwna, iście karnawałowa parada parafii, która przemaszerowała ulicami Chitré przy dźwiękach pięciu orkiestr dętych. Przedstawiciele poszczególnych wspólnot, ubrani w barwne, tradycyjne stroje, nieśli figury patronów swoich wspólnot, tańcem i śpiewem wyrażając radość ze spotkania.

W czasie tygodniowego pobytu w sercu Panamy młodzi poznawali historię, tradycję, kuchnię i specyfikę życia w Ameryce środkowej. Jak sami mówią, doświadczyli ogromnej serdeczności, życzliwości i rodzicielskiej wręcz troski ze strony goszczących ich rodzin, której nie zdołała ograniczyć nawet bariera językowa. Bo przecież to, co najważniejsze mówi się nie słowami, a sercem.

Młodzi o gościnie w Chitré

Prymasa Polski o dniach w diecezji 

Panama – amerykańska kolebka chrześcijaństwa

Obok wspólnej modlitwy – porannych jutrzni, Mszy świętych, adoracji Najświętszego Sakramentu, mieli czas zwiedzić okolicę, poznać historię regionu, zaprzyjaźnić się z młodymi z innych krajów i wspólnie się bawić na organizowanych przez gospodarzy koncertach i zabawach. W dniu dedykowanym ekologii sadzili drzewa mające symbolizować i przypominać o ich krajach. Odwiedzili też wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem Dom Seniora (Hogar de Ancianos) oraz spotkali się z niepełnosprawnymi dziećmi. Metropolita gnieźnieński przewodniczył też jutrzni celebrowanej w języku angielskim dla wszystkich pielgrzymów oraz koncelebrował wspólnie z biskupami z Francji i Japonii Mszę św. na Placu Jedności, po której młodzi trwali w ciszy na modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

 

W niedzielę (20 stycznia) młodzi Polacy, w tym grupa z Gniezna, która mieszkała w parafii katedralnej pw. św. Jana Chrzciciela, spotkali się na wspólnej eucharystii w katedrze, celebrowanej przez biskupów i kapłanów z różnych stron świata. Niedziela była ostatnim dniem pobytu młodych w Chitré, spędzonym przede wszystkim z goszczącymi ich rodzinami. W poniedziałek ruszają do Panama City, gdzie będą się przygotowywać do spotkania z papieżem Franciszkiem.

Dla Polaków dniem wyjątkowym będzie środa, kiedy to wszystkie polskie grupy spotkają się na wspólnej Eucharystii pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Później zaplanowano koncert w trzech językach i wspólne świętowanie w miejscu, gdzie w 1983 roku papież Jan Paweł II odprawił Mszę świętą. Młodzi słuchać będą też katechez głoszonych przez biskupów z ich krajów. Będzie wśród nich także abp Wojciech Polak wraz z biskupami z Polski, którzy stanowią najliczniejszą grupę księży biskupów z Europy. W czwartek 24 stycznia odbędzie się uroczystość powitania papieża Franciszka i oficjalne otwarcie ŚDM na Campo Santa Maria la Antigua, czyli malowniczym komunikacyjno-rekreacyjnym pasie nadmorskim.

 

Fot. ks. W. Orzechowski, Parroquia San Juan Bautista Catedral de Chitré
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter