Abp Polak słowami Prymasa Tysiąclecia

„Nie do twarzy Narodowi polskiemu wszelki gwałt i przemoc. To nie godzi się z naszą kulturą narodową (…) Jesteśmy narodem, który miłuje wolność. To jest dla nas właściwa atmosfera, którą zdolni jesteśmy utrzymać”.

Metropolita gnieźnieński przewodniczył 28 stycznia w archikatedrze warszawskiej Mszy św. w ramach comiesięcznych spotkań przygotowujących do beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. W homilii, wielokrotnie nawiązując do myśli poprzednika i cytując jego słowa, podkreślił, że kard. Wyszyński nie tylko podziwiał „wspaniały w swej przeszłości naród”, ale swoim pasterskim posługiwaniem kształtował jego ducha. Wielokrotnie też nam przypominał, że mamy kochać Naród, jego dzieje, zdrowe obyczaje, jego język i kulturę, ale jako chrześcijanie mamy jednocześnie pamiętać, że Bóg jest Ojcem wszystkich narodów, a to oznacza, że mamy kochać i szanować także to, „co skądinąd do nas przyszło dobrego”.

„I właśnie dlatego, z szacunku do własnego narodu, z miłości i szacunku dla jego dziejów, dla jego historii i tradycji, musi wypływać również nasz szacunek i nasze otwarcie na innych” – podkreślił abp Polak powtarzając za kard. Wyszyńskim, że przecież „Ojciec Niebieski ma najrozmaitsze dzieci, i to całe miliardy, a każde swoje dziecko woła po imieniu i o każdym pamięta. Dla Niego biskup biały, czarny czy żółty, Polak, Murzyn czy Chińczyk – to jedno. Wszak to są Jego umiłowane dzieci, odkupione tą samą, bezcenną Krwią Chrystusa”.

homilia Prymasa Polski

„Trzeba zatem żyć w pokoju i budować pokój. Trzeba darzyć się nawzajem szacunkiem i o wzajemny szacunek zabiegać. Trzeba wyzbywać się uprzedzeń i niszczącej nas nienawiści” – mówił abp Polak i ponownie za kard. Wyszyńskim powtórzył:

„Nie do twarzy Narodowi polskiemu wszelki gwałt i przemoc. To nie godzi się z naszą kulturą narodową (…) Jesteśmy narodem, który miłuje wolność. To jest dla nas właściwa atmosfera, którą zdolni jesteśmy utrzymać. Trzeba tylko zrozumieć ducha naszego Narodu, to, co jest mu potrzebne, co Naród ceni, co uszanuje i przyjmuje z uległością, gdy zajdzie tego potrzeba. Ale wszelka przemoc, gwałt i dyskryminacja są obce naszej duchowości i naszej kulturze narodowej. Przyrzekaliśmy w Ślubach Jasnogórskich walczyć o to, aby Polska wolna była od krzywd społecznych, wyzysku i dyskryminacji”.

 

Fot. W. Łączyński/www.archwwa.pl ks. J. Kapelak
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter