Gratulacje dla laureatów

Prymas Polski wziął udział w finale konkursów papieskich zorganizowanych w szkołach Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego z okazji XVII Dnia Papieskiego obchodzonego w tym roku pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. 

Gala odbyła się 12 października w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym w Gnieźnie z udziałem uczniów, nauczycieli, organizatorów i przedstawicieli lokalnych władz. Obecni byli także laureaci wspomnianych konkursów, którzy z rąk abp. Wojciecha Polaka i dyrektorów placówek odebrali gratulacje i nagrody.

„Bardzo dziękuję, że trwacie w tym, co jest poznawaniem przesłania św. Jana Pawła II” – mówił do uczniów i nauczycieli metropolita gnieźnieński dopowiadając, że wyrosło już pokolenie, które to papieskie nauczanie zna tylko z przekazów i książek, i które siłą rzeczy podchodzi do niego trochę innym sercem niż starsi, którzy papieża Polaka, wielkiego świadka nadziei, dobrze pamiętają. „Tak. Święty Jan Paweł II był człowiekiem, który dawał nadzieję całym swoim życiem, swoim słowem, nauczaniem i wszystkim, co czynił i kim był” – podkreślił abp Polak, przypominając za papieżem Franciszkiem, że i my mamy być misjonarzami nadziei. To wezwanie „Idźmy naprzód z nadzieją” – dodał Prymas – wybrzmiało już w 1979 roku, podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Gniezna, kiedy mówił: „pójdziemy ku przyszłości, weźmijcie Ducha Świętego”. „Do tego nas wzywał, tego się od nas domagał. I potrzeba nam mocy Ducha Świętego, by tą przyszłość w nadziei kształtować” – stwierdził Prymas Polski.

Wzorem lat ubiegłych w konkursach wzięli udział uczniowie wszystkich typów szkół. Dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej zaproszone zostały do udziału w konkursach  plastycznym i multimedialnym, które zorganizowała dla nich gnieźnieńska Szkoła Podstawowa nr 8. Ich starsi koledzy z niedawnych klas gimnazjalnych mieli do wyboru konkursy: fotograficzny, literacki i również plastyczny, przygotowane przez gnieźnieńską „Siódemkę”. Z kolei młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych, na zaproszenie gnieźnieńskiego ZSP nr 3, miała za zadanie napisać esej bądź przygotować prezentację multimedialną. Finałowi konkursów towarzyszyła prezentacja konkursowych prac oraz oprawa muzyczna w wykonaniu zespołu z I LO w Gnieźnie  i zwycięzców tegorocznego „Przeglądu Piosenki Chrześcijańskiej”, który odbył się w CEF dzień wcześniej.

 

 

Fot. B. Kruszyk
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter