Beatyfikacja Rodziny Ulmów

„W świadectwie i męczeństwie Ulmów i ich dzieci odkrywamy na nowo wielkość rodziny, miejsca życia, miłości i płodności. Odkrywamy na nowo wielkość misji, jaką Stwórca powierzył małżonkom”. Papieski delegat kard. Marcello Semeraro ogłosił dziewięcioosobową rodzinę Józefa i Wiktorii Ulmów nowymi błogosławionymi. 

Na początku Eucharystii bp Adam Szal, metropolita przemyski poprosił o beatyfikację Czcigodnych Sług Bożych Józefa i Wiktorii Ulmów, małżonków, oraz ich siedmiorga dzieci. Postulator procesu beatyfikacyjnego ks. Witold Burda odczytał biografię Rodziny. Chwilę później nastąpił najważniejszy moment beatyfikacji – prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro wygłosił w języku łacińskim list apostolski Ojca Świętego zawierający formułę beatyfikacyjną. Jej polskie tłumaczenie odczytał bp Stanisław Jamrożek, biskup pomocniczy przemyski. Brzmiało ono następująco:

„Spełniając życzenie Naszego Brata Adama Szala, Arcybiskupa Metropolity Przemyskiego Obrządku Łacińskiego, a także wielu innych Braci w Biskupstwie oraz licznych wiernych, za radą Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, naszą władzą Apostolską zezwalamy, aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży, JÓZEF I WIKTORIA ULMA, małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci, wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy Samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie, obdarzeni byli tytułem Błogosławionych i aby corocznie obchodzono ich wspomnienie dnia 7 lipca, w miejscach i w sposób określony przez prawo. W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. Dano w Rzymie, na Lateranie, dnia 15 sierpnia, w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Roku Pańskiego 2023, w jedenastym roku Naszego Pontyfikatu”.

Odczytując z mandatu Ojca Świętego list apostolski, w którym Franciszek wpisał rodzinę Ulmów w poczet błogosławionych, kard. Semeraro poinformował, że liturgiczne wspomnienie błogosławionej Rodziny Ulmów obchodzone będzie 7 lipca, a więc w dniu zawarcia przez Józefa i Wiktorię sakramentu małżeństwa.

Następnie odsłonięto portret beatyfikacyjny Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci. Jego autorem jest Oleg Czyżowski, w tym czasie chór śpiewał uroczyste „Alleluja”, a następnie pieśń ku czci Błogosławionych. Do prezbiterium wkroczyła procesja z relikwiami, które niósł ks. Roman Chowaniec, proboszcz parafii w Markowej. Arcybiskup razem z postulatorem podziękowali kard. Semeraro za dokonaną beatyfikację, który ofiarował duchownym kopię listu apostolskiego.

Uroczystość odbywa się w pobliżu Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów i w sąsiedztwie Skansenu, do którego przeniesiono dom rodziny Szylarów. W domu tym ukrywano siedmioro Żydów z rodziny Weltzów. Im, w przeciwieństwie do osób ukrywanych przez Ulmów – udało się przeżyć wojnę.

Fot. BP KEP

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter