Rekolekcje w Domu Księży Seniorów

Prymas Polski przewodniczył 20 września Mszy św. rozpoczynającej drugi dzień rekolekcji w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

Trzydniowe skupienie ma przygotować wspólnotę do owocnego przeżycia zbliżającego się nawiedzenia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Rekolekcje głosi paulin o. Stanisław Jarosz, proboszcz sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, pomysłodawca wielu inicjatyw modlitewnych, autor wydawnictw i książek m.in. „przewodnika” po spowiedzi „Nie bój się, jest miłość”. I właśnie miłości duchowny poświęcił homilię wygłoszoną podczas Mszy św. we wtorkowy ranek.

więcej → archidiecezja.pl/gniezno-rekolekcje-w-adks

Podczas Mszy św. modlono się m.in. o nowe powołania do kapłaństwa i życia zakonnego. Na koniec Prymas Polski prosił o dalszą wytrwałą modlitwę za Ukrainę, skąd nad ranem otrzymał wiadomość od kard. Konrada Krajewskiego. Papieski jałmużnik przebywał wczoraj w miejscu masowych grobów ofiar rosyjskich zbrodni wojennych w Iziumie. W krótkim nagraniu, dzieląc się tym co zobaczył, mówił o wielkim bólu na widok ciał ludzi wrzuconych do dołów byle jak, wcześniej często torturowanych, ale mówił też o ogromnej godności młodych mężczyzn, którzy w absolutnej ciszy odkopywali zmarłych z delikatnością, jakby to byli ich najbliżsi. Nie było w nich – przyznał kard. Krajewski – żadnego odwetu, chęci zemsty na Rosjanach, ale pełne godności celebrowanie tajemnicy śmierci.

„Z jednej strony myślałem wtedy o tym, co Jezus mówił na krzyżu: Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą co czynią. Z drugiej strony w tej ciszy, w tej celebracji przyszły do mnie słowa, że zło trzeba dobrem zwyciężać. Zawsze dobrem. Nie ma innej drogi” – mówił w nagraniu przesłanym abp. Polakowi kard. Krajewski.

Fot. B. Kruszyk

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter