40. rocznica wyboru Jana Pawła II

Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Jan Paweł II uczył nas, by przyjmować Chrystusa bardzo osobiście w różne przestrzenie naszego życia – życia osobistego, małżeńskiego, rodzinnego, społecznego, kapłańskiego.

16 października mija 40. rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły, arcybiskupa metropolity krakowskiego na 262. następcę św. Piotra. Ostatnia notatka, jaką zapisał w prowadzonej przez siebie „Księdze czynności biskupich”, przesłanej później do Krakowa, brzmi: „Około godz. 17.15 – Jan Paweł II”. W rozmowie w „Sygnałach Dnia” radiowej Jedynki abp Wojciech Polak wspominał ten dzień i późniejsze pielgrzymki papieża Polaka.

„Jako 14-latek lubiłem odrabiać lekcje przy muzyce i w to popołudnie, o ile dobrze pamiętam, słuchałem Trójki i tam pojawiła się pierwsza wiadomość, że coś się w Rzymie dzieje” – mówił abp Polak, przyznając dalej, że o jego pokoleniu księży mówi się, że wstępowało do seminariów na fali pierwszych pielgrzymek papieża Polaka do Ojczyzny. Jak dodał, sam w nich również uczestniczył i dobrze pamiętam tamto wzruszenie i entuzjazm. Był w tłumie młodzieży pod balkonem papieskim w Gnieźnie i na poznańskich błoniach. Wielkie wrażenie – przyznał – robiło wówczas nie tylko papieskie nauczanie, ale jego apostołowanie, ewangelizowanie.

„Uczyliśmy się od niego świeżości wiary. Otwórzcie drzwi Chrystusowi! – wołał od początku pontyfikatu. W ten sposób uczył nas, by przyjmować Chrystusa bardzo osobiście w różne przestrzenie naszego życia – życia osobistego, małżeńskiego, rodzinnego, społecznego, kapłańskiego” – podkreślił abp Polak.

 

W rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na tron Piotrowy w katedrze gnieźnieńskiej odbędzie się koncerty „Dar i tajemnica”. Transmisja rozpocznie się o godzinie 19.00.

 

Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter