Biskupi we Lwowie, Kijowie, Irpiniu i Buczy

„To miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania” – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak o Buczy, gdzie przy masowym grobie pomordowanych Ukraińców modlił się razem z abp. Stanisławem Gądeckim i abp. Stanisławem Budzikiem.

Bucza i Irpin – dwa męczeńskie miasta Ukrainy znalazły się na trasie wizyty solidarności i wsparcia polskich biskupów, która odbyła się w dniach 17-20 maja 2022 roku. Oprócz abp. Wojciecha Polaka uczestniczyli w niej także przewodniczący Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik.

„Poprzez swoją obecność, rozmowy i modlitwy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy” – powiedział KAI abp Wojciech Polak we Lwowie, gdzie w środę 18 maja polska delegacja spotkała się z metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego (UKR) abp. Mieczysławem Mokrzyckim oraz metropolitą lwowskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp. Ihorem Woźniakiem. Rozmawiano przede wszystkim o pomocy udzielanej Ukrainie i pomocy świadczonej przez Kościół w Polsce uchodźcom.

„Mówiliśmy jak ważne jest, aby była ona nadal świadczona, gdyż wojna wciąż trwa. Cały czas wzrasta liczba uchodźców. W samym Lwowie jest ich ok. 200 tysięcy. Wszyscy dziękowali nam za pomoc jaka płynie z Polski” – podkreślił abp Polak. Pytany dalej o atmosferę społeczną we Lwowie zwrócił uwagę, że sytuacja jest napięta, szczególnie po wczorajszych atakach na obiekty wojskowe na obrzeżach miasta. „Ale na co dzień w samym mieście nie ma lęku czy strachu. Ludzie starają się normalnie pracować i żyć. Miasto tętni życiem, choć widać zmniejszony ruch spowodowany brakiem paliwa” – przyznał Prymas Polski.

www.rkc.lviv.ua

W czwartek 19 maja biskupi dotarli do Kijowa, gdzie przed południem modlili się o pokój w Soborze Mądrości Bożej, który jest symbolem Rusi Kijowskiej i państwowości ukraińskiej. Jak zauważono, świątynia pokazuje, skąd się bierze duma i siła narodu ukraińskiego, której nie może pokonać agresja ze strony Rosji. Po modlitwie polscy biskupi spotkali się ze zwierzchnikiem Prawosławnego Kościoła Ukrainy, metropolitą Epifaniuszem, a następnie zwiedzili Sobór św. Michała Archanioła o Złotych Kopułach, gdzie wspólnie, w rycie łacińskim i prawosławnym, ponownie modlili się o pokój dla Ukrainy i świata. Tego dnia udali się również do Irpinia i Buczy, miast w obwodzie kijowskim, które najbardziej ucierpiały wskutek napaści wojsk rosyjskich na Ukrainę. Mogli tam zobaczyć na własne oczy skutki barbarzyńskich działań. W Buczy, przed wspólnym grobem, do którego okupanci wrzucili ciała zamordowanych bezbronnych mieszkańców, pomodlili się za ofiary terroru rosyjskiego. Spotkali się również z arcybiskupem większym kijowsko-halickim Światosławem Szewczukiem, zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, który po zakończeniu wizyty wyraził wdzięczność zarówno za nią, jak i za modlitwę i pomoc Polaków.

„Przeżywaliśmy wizytę Episkopatu Polski, na czele z jego przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim. Jesteśmy wdzięczni braciom i siostrom z katolickiej Polski, którzy modlą się i pomagają Ukrainie. Widzieliśmy, jak Polacy w centrum Warszawy na chodnikach modlili się na kolanach, z różańcem w ręku. Szczerze dziękuję wszystkim, którzy dziś modlą się i wspierają Ukrainę i wyrażają solidarność z naszym narodem. Boże, błogosław Ukrainę, błogosław nasze ukraińskie wojsko, przyjmij w swoje objęcia niewinne ofiary, które zakończyły już ziemskie życie. Błogosław wszystkim ofiarom tej wojny i daj Ukrainie zwycięstwo” – skomentował abp Szewczuk.

Wieczorem 19 maja abp Wojciech Polak przewodniczył w konkatedrze św. Aleksandra w Kijowie Mszy św., w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele ambasady RP z ambasadorem Bartoszem Cichockim na czele. W homilii, tłumaczonej na język ukraiński, przyznał, że w czasie wojny szukamy źródeł prawdziwej mocy i siły. Płyną one ze zjednoczenia z Chrystusem, który jest naszym życiem i zmartwychwstaniem i którego prosił, abyśmy w obliczu cierpienia jakie niesie wojna, wraz z Nim potrafili zmartwychwstawać i żyć, bo „kiedy poprzez miłość będziemy zwyciężać zło, będzie zmartwychwstać również wszystko wokół nas”. Wspominając obrazy z Irpinia i Buczy wyznał, że klęcząc przy zasypanym piaskiem zbiorowym grobie, z którego ekshumowano ciała pomordowanych, doświadczył tej prawdy, że „to miejsce śmierci jest miejscem zmartwychwstania i życia, bo ci, którzy zostali tak okrutnie i barbarzyńsko pozbawieni życia, wołają, byśmy byli ludźmi zmartwychwstania i życia” – podkreślił Prymas. Na zakończenie zaznaczył, że polscy biskupi przybyli na Ukrainę, by razem z jej mieszkańcami prosić o to, by „Pan dał Ukrainie zmartwychwstanie i życie”.

Mszę koncelebrowali: abp Stanisław Gądecki, abp Stanisław Budzik i bp Ołeksandr Jazłowiecki, który na zakończenie liturgii wyraził nadzieję, że świadectwo polskich biskupów z pobytu we Lwowie i w Kijowie wzmocni entuzjazm, z jakim Polacy przyjmują Ukraińców. Podziękował również za ich przyjęcie w Polsce, nawet w najmniejszych wsiach, i za sposób, w jaki Polacy się do nich odnoszą.

Swoją wizytę biskupi podsumują podczas konferencji prasowej w sobotę 21 maja.

za KAI
Fot. Aleksander Savranski, źródło: https://www.facebook.com/ugcc.ua
abp. S. Budzik
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter