Krzyż wygnańców i kapelusz kardynalski

W Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej przygotowano wystawę poświęconą posłudze bł. kard. Stefana Wyszyńskiego w archidiecezji gnieźnieńskiej. Ekspozycję otworzył 13 września Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński przyznał, że jest ona pięknym dopełnieniem zbliżającego się dziękczynienia archidiecezji gnieźnieńskiej za beatyfikację Prymasa Tysiąclecia, który przez 33 lata duszpasterzował Kościołowi gnieźnieńskiemu.

„To jest jego ślad, mały fragment materialnej i duchowej spuścizny, jaką nam pozostawił i zarazem wyraz naszej trwałej pamięci o nim” – mówił abp Polak.

Prymas przyznał również, że niezwykle cenne jest to, iż obok dokumentów o wielkiej wadze historycznej, jak choćby oryginał Ślubów Jasnogórskich,  prezentowane są zdjęcia i pamiątki ukazujące postać Prymasa Tysiąclecia właśnie w kontekście gnieźnieńskim, „jako biskupa wizytującego parafie, pasterza i ojca spotykającego się z ludźmi, uczestniczącego w różnych parafialnych wydarzeniach”.

Ekspozycja podzielona jest na trzy panele: fotografia, biografia oraz pamiątki materialne. Wśród fotografii prezentowanych jest zaledwie kilkanaście z setek znajdujących się w parafialnych albumach. Wiele z nich to osobiste pamiątki wykonane przez parafian w czasie wizytacji kard. Wyszyńskiego. Odrębną grupę zdjęć stanowią niepublikowane dotąd i udostępnione przez rodzinę Sieczkowskich zdjęcia z odpustów świętowojciechowych w Gnieźnie.

Biografia nowego błogosławionego przygotowana została w innej niż zazwyczaj formie – tzw. kart z datami ukazuje 34 plansze oznaczające lata pontyfikatu Prymasa Tysiąclecia 1948-1981. Na każdej z nich zamieszczono przynajmniej jedno istotne wydarzenie z życia i działalności Prymasa.

Na wystawie zgromadzono również ponad trzydzieści pamiątek po Prymasie Wyszyńskim. Są to przedmioty użytku codziennego, dokumenty oraz wyposażenie liturgiczne. Wśród nich znajduje się m.in.: kielich mszalny zdobiony kością słoniową – dar papieża Jana XXIII dla kard. Wyszyńskiego, a także ornat i kapelusz kardynalski Prymasa.

Do nietypowych pamiątek należy tłok pieczętny, służący m.in. do wykonywania pieczęci lakowych na relikwiarzach z relikwiami świętych. Bardzo ciekawą pamiątką, a dziś już relikwią, jest osobisty podpis Prymasa Wyszyńskiego na karcie mszału. Jest to zapis informujący o miejscach i datach uwięzienia Prymasa. Na uwagę zasługuje również tzw. krzyż wygnańców, drogocenny pektorał, którego Prymas Wyszyński był ostatnim właścicielem. Krzyż nazywany jest krzyżem wygnańców, gdyż poczynając od arcybiskupa Turynu, poprzez kard. Ledóchowskiego, aż do Prymasa Wyszyńskiego, każdy z jego właścicieli czas jakiś przebywał na wygnaniu lub w niewoli.

Wystawa o Prymasie Tysiąclecia czynna będzie do kwietnia 2022 roku.

Fot. J. Andrzejewski
Udostępnij naShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter